ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Nová revolučná liečba rakoviny využíva na ničenie nádorov svetlo

0

Vedcom sa podarilo vytvoriť náplasť na ničenie rakoviny, ktorá mení svetlo na teplo a zahrieva rakovinové bunky, až kým neodumrú. Náplasť, ktorú výskumníci prvýkrát podrobne opísali v článku uverejnenom v časopise Advanced Functional Materials, dokáže zahriať melanómové bunky a zničiť ich, pričom ostatné bunky v okolí ponecháva bez poškodenia.

Liečba sa vo veľkej miere opiera o postup nazývaný chirurgická resekcia. Ide o bežnú liečbu melanómu kože, ktorá však môže viesť aj k pooperačnej recidíve. To si potom vyžaduje ešte viac chirurgických zákrokov, prípadne aj chemoterapiu. Pomocou náplasti, ktorá ničí rakovinu, by však lekári mohli liečbu zamerať priamo na rakovinové bunky. Jeden z najväčších problémov chemoterapie je v tom, že nie je vždy účinná.

Navyše môže spôsobiť škody v tele pacienta. Preto sú možnosti liečby, ako je táto náplasť na ničenie rakoviny, takým veľkým prísľubom. Liečba si vyžaduje len to, aby bol pacient každých 48 hodín vystavený na 15 sekúnd svetlu blízkemu infračervenému, aby náplasť na ničenie rakoviny bola účinná a bojovala proti rakovinovým bunkám. Vďaka tomu je pohodlnejšia ako súčasná chirurgická alebo chemoterapeutická liečba.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať