SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nové biopalivo pre lietadlá je vyrobené z ľudských výkalov

1

Spoločnosť Firefly Green Fuels so sídlom v Gloucestershire v juhozápadnom Anglicku tvrdí, že jej biopalivo vyrobené premenou ľudských výkalov je rovnako účinné ako tradičné palivo do lietadiel, ale s deväťdesiatdvapercentnou redukciou produkcie oxidu uhličitého (CO2). Vzhľadom na to, že letecká doprava sa podieľa na celosvetových emisiách CO2 dvoma percentami, táto inovácia by mohla výrazne znížiť znečistenie z tohto významného zdroja odpadu.

James Hygate, generálny riaditeľ spoločnosti Firefly Green Fuels, vysvetľuje, že cieľom bolo objaviť ľahko dostupný a lacný zdroj. Poukázal na to, že exkrementy sa na to dokonale hodia, pretože, ako hovorí, „hovienok je dostatok“. Na výrobu paliva z ľudského odpadu používa spoločnosť Firefly techniku známu ako hydrotermálne skvapalňovanie. Tento proces zahŕňa použitie vysokého tlaku a tepla na premenu posledného štádia upravených odpadových vôd, označovaného ako „biosolid“, na biouhlie bohaté na uhlík a surový olej.

Výsledná „biosurovina“ sa veľmi podobá rope a má podobné chemické vlastnosti. Táto podobnosť umožňuje vedcom získať z paliva petrolej metódou nazývanou frakčná destilácia. Pri tomto procese sa ropa odparuje a špecifická frakcia sa zhromažďuje pri kondenzácii. Predbežné posúdenie získaného petroleja odhalilo chemické zloženie podobné zloženiu fosílneho leteckého paliva A1. V súčasnosti sa biokerozín testuje v Inštitúte technológie spaľovania DLR v Nemeckom centre pre letectvo a kozmonautiku.

Hygate označuje svoje biopalivo ako „palivo bez fosílnych zdrojov“, pretože na rozdiel od bežného leteckého paliva nepochádza z ropy. Aj keď sa pri spaľovaní stále uvoľňuje oxid uhličitý (CO2), tento uhlík pôvodne absorbovali rastliny, ktoré sa používajú v našich potravinách. To znamená, že biopalivá majú za následok nižšie celkové množstvo emisií uhlíka.

Hygate zdôraznil významný vplyv vysvetlením, že hoci sa pri výrobe využíva energia, vzhľadom na celý životný cyklus paliva je deväťdesiatpercentné zníženie skutočne pozoruhodné. Na rozdiel od obilnín a rastlinných olejov používaných v iných biopalivách sú výkaly prirodzene hojné a človek ich aj tak neustále produkuje. Je to odpad, ktorému sa nemôžeme vyhnúť.

Zdroj: greekreporter.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

retardovany kLacko a kHubinsky klamu reakcia na: Nové biopalivo pre lietadlá je vyrobené z ľudských výkalov

6.1.2024 09:01
retardovany kLacko a kHubinsky klamu
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať