ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Nové smartfóny Huawei s OS Android nebudú mať prístup k obchodu Google Play, Gmailu ani YouTube

Telekomunikácie
3

Alphabet, materská spoločnosť Googlu, pozastaví obchodovanie s Huawei v oblasti hardvéru, softvéru a technických služieb okrem tých, ktoré sú verejne dostupné prostredníctvom open source licencií. Pre agentúru Reuters to povedal zdroj oboznámený s touto záležitosťou.

Majitelia súčasných smartfónov Huawei s aplikáciami Googlu však budú aj naďalej môcť používať a sťahovať aktualizácie aplikácií poskytované spoločnosťou Google, uviedol hovorca Googlu. „Pre používateľov našich služieb budú obchod Google Play a bezpečnostné ochrany z Google Play Protect naďalej fungovať na existujúcich zariadeniach Huawei,“ uviedol hovorca bez ďalších podrobností.

Tento krok by mohol narušiť biznis Huawei s mobilnými telefónmi mimo Číny, pretože technologický gigant okamžite stratí prístup k aktualizáciám operačného systému Google Android. Budúce verzie smartfónov Huawei so systémom Android takisto nebudú mať prístup k obľúbeným službám vrátane obchodu Google Play a aplikácií Gmail a YouTube.

„Huawei bude môcť používať iba verejnú verziu systému Android a nebude mať prístup k aplikáciám a službám od spoločnosti Google,“ uviedol zdroj.

Ide o reakciu na rozhodnutie prezidenta Trumpa, ktorý vo štvrtok  pridal spoločnosť Huawei Technologies Co Ltd na čiernu listinu obchodu. Okamžite sa prijali aj obmedzenia, ktoré spoločnosti veľmi sťažia obchod s partnermi z USA.

Do akej miery bude Huawei zasiahnutý zaradením na čiernu listinu, ešte nie je známe, pretože v súčasnosti sa vplyv ešte vyhodnocuje. Takisto výrobcovia čipov vrátane spoločností Intel, Qualcomm, Xilinx a Broadcom povedali svojim zamestnancom, že nebudú dodávať kritický softvér a komponenty pre Huawei až do ďalšieho oznámenia.

Huawei uviedol, že v posledných rokoch vyvinul vlastnú technológiu pre prípad, že by mu bol zablokovaný prístup k používaniu systému Android. Niektoré z týchto technológií sa už používajú v produktoch predávaných v Číne, uviedla spoločnosť.

Populárne aplikácie Googlu, ako napríklad Gmail, YouTube a prehliadač Chrome, však zmiznú z budúcich mobilných telefónov Huawei, pretože na tieto služby sa nevzťahuje open source licencia. Používatelia existujúcich zariadení Huawei, ktorí majú prístup do obchodu Google Play, budú môcť sťahovať aktualizácie aplikácií poskytované spoločnosťou Google. Aktualizácie operačného systému však spravidla spravujú výrobcovia telefónov a telekomunikační operátori, takže by ich mohla čierna listina ovplyvniť.

Vplyv na čínskom trhu by mal byť podľa očakávania minimálny, pretože väčšina mobilných aplikácií Googlu je v Číne zakázaná. Ich alternatívy ponúkajú domáci konkurenti, ako napríklad Tencent a Baidu. No zasiahnuté by mohlo byť európske podnikanie Huawei, čo je pre spoločnosť druhý najväčší trh.

Stanovisko spoločnosti Huawei k aktuálnej téme operačného systému Android:

„Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov. Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajúce sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť.“

Stanoviská Google a Android:

Google: „Dodržiavame vládne nariadenie a vyhodnocujeme jeho dôsledky. Pre používateľov našich služieb Google Play a bezpečnostnej ochrany Google Play Protect: Naďalej budú fungovať na existujúcich zariadeniach od Huawei.“

Android: „Ohľadom otázok používateľov Huawei v súvislosti s našimi krokmi napĺňajúcimi nariadenie americkej vlády: Ubezpečujeme vás, že zatiaľ čo napĺňame všetky nariadenia americkej vlády, služby ako Google Play či Google Play Protect budú naďalej fungovať na vašom aktuálnom zariadení Huawei.“

Zdroj: https://www.reuters.com

Google Play Gmail YouTube smartfon Huawei Android

3 komentáre

Huawei reakcia na: Nové smartfóny Huawei s OS Android nebudú mať prístup k obchodu Google Play, Gmailu ani YouTube

22.5.2019 21:05
Čital som nejake knihy od pána Trumpa. Jeho knihy odrážaju americký patriotizmus a tužba byť sebestačný vo všetkom. Aj v mobilnej sfere. No toto je krok vedľa. Čína je už davno niekde inde a lacnejšie ako v Čine to vyrobiť asi nejde. Trump len ukazal svaly,no zachviľu pochopí realitu. Otazka času.
Reagovať

Ziadna panika reakcia na: Nové smartfóny Huawei s OS Android nebudú mať prístup k obchodu Google Play, Gmailu ani YouTube

22.5.2019 21:05
AK by to bol nejaký malý hrač tak nema šancu.Huawei je však dosť velký hrač na trhu vdaka čomu aj system Android získal dominanciu. Ale časy sa menia. Android platforma je super,ale je čo vylepšovať. Prečo by tu nemohli byť aj tri systemy. Androidu to sice neprajem,ale google potrebuje už jednoznačne zdravú konkurenciu. No uvidíme.
Reagovať

FCK reakcia na: Nové smartfóny Huawei s OS Android nebudú mať prístup k obchodu Google Play, Gmailu ani YouTube

20.5.2019 12:05
Akoze bohovo. Tak kvoli trumpovim komplexom budem ja nuteny pouzivat neuaktulizovany SW v telefone. Dufam, ze to Huawei zobere za svoje a zacne pouzivat ich SW aj bez licencie, vsak viac ich zakazat v US uz nemozu.

Inak som zvedavy na reakciu Ciny, ci zakaze nejakym svojim podnikom predavat tovar do US, to by sa asi rychlo trump zobudil, ked by zistil, ze jeho vzacny iphone sa uz viac nebude vediet predavat v US.
Reagovať

Pridať komentár