SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Nový gyroskop by mohol zredukovať našu závislosť od GPS

1

Výskumníci z Michiganskej univerzity vyvinuli malý, ale výkonný gyroskop, ktorý by mohol znížiť závislosť dronov a autonómnych vozidiel od GPS. Nový gyroskop je 10 000-krát presnejší ako typický gyroskop v smartfóne, ale iba za 10-násobok nákladov. Mohol by zlepšiť navigáciu smartfónov, autonómnych vozidiel a ďalších technológií, ktoré by sa zaobišli bez signálov GPS, prípadne by boli schopné navigácie aj v podmienkach so zhoršeným signálom GPS.

Iné vysoko presné gyroskopy, ktoré sa používajú ako súčasť inerciálnych meracích jednotiek IMU (ide o zariadenie, ktoré umožňuje navigáciu bez konzistentného orientačného signálu), bývajú veľké a poriadne drahé. Pozostávajú z troch akcelerometrov a troch gyroskopov, jedného pre každú os v priestore. Nový mikrogyroskop má symetrický mechanický rezonátor z kremenného skla s hrúbkou asi štvrť milimetra a špeciálny tvar, ktorý zvyšuje jeho presnosť.

Drobné zariadenie používa elektródy a kovový povlak na zachytenie vibračných vzorov, z ktorých možno odvodiť parametre potrebné na navigáciu. Vibrácie gyroskopu prezradia, ako sa gyroskop pohybuje v priestore. Celá vec je uzavretá vo vákuovom obale s plochou poštovej známky a vysokom pol centimetra, čo bráni tomu, aby vzduch rýchlo stlmil vibrácie. Malé rozmery znamenajú, že zariadenie sa ľahko zmestí do navigačných systémov vnútri dronov či autonómnych aut.

Zdroj: uasvision.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
GPS navigacia dáta Digital

1 komentár

. reakcia na: Nový gyroskop by mohol zredukovať našu závislosť od GPS

7.4.2020 16:04
.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať