SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Nový solárny panel dosiahol 40% účinnosť. Aj viac ako 50% je reálnych

0

Pomocou nového druhu solárnej technológie sa podarilo prekonať svetový rekord v účinnosti výroby energie solárnymi článkami. Naskladaním šiestich rôznych fotoaktívnych vrstiev dosiahol tzv. viacspojový (multi-junction) solárny článok rekordnú, bezmála 50-percentnú účinnosť v laboratóriu a takmer 40-percentnú v skutočných podmienkach. Viacspojový článok je solárny kolektorový článok, ktorý využíva viac ako jeden „spoj“ alebo vrstvu solárnej technológie. Je tak schopný zachytiť rôzne vlnové dĺžky svetla, a teda pokryť väčšiu časť z celkového dostupného spektra.

Súčasné solárne články majú prevažne účinnosť od 15 do 18 percent, čo značí, že zvyšnú časť slnečného svetla odrážajú rovnako ako akýkoľvek iný povrch. Navrstvením technológií zo šiestich rôznych solárnych článkov sa vedcom podarilo účinnosť niekoľkonásobne zvýšiť. Čím je technológia účinnejšia, tým menšiu veľkosť môžu mať solárne panely pri zachovaní rovnakej produkcie energie. To znamená, že budú lacnejšie pre spotrebiteľov a budú sa dať ľahšie tvarovať na malých alebo komplikovaných povrchoch.

Výskumný tím pracoval so 140 vrstvami šiestich rôznych materiálov pre solárne kolektory. Napriek tomu celý zberný povrch mal jednu tretinu hrúbky ľudského vlasu. Výskumníci použili rôzne polovodiče a starostlivo ich usporiadali tak, aby maximalizovali využiteľnú plochu povrchu cez všetkých 140 vrstiev. „Ďalšie zníženie sériového odporu v tejto štruktúre by mohlo reálne umožniť efektívnosť vyššiu ako 50 %,“ tvrdia vedci.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články
Solar panel energia elektrina bateria

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať