SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Obchodujete na kryptoburze? Prehľad najčastejších otázok a odpovedí od experta

Technológie
1

Špeciálny projekt

Ste aktívnym obchodníkom na kryptoburze, používate hardvérové a softvérové peňaženky a zaujíma vás, kedy vám môže kryptoburza kryptomeny zablokovať? Na najčastejšie otázky a odpovede ohľadom kryptomien odpovedajú experti na kryptomeny z advokátskej kancelárie L/R/P advokáti, s. r. o. Marcel Štepanovský a Adriana Bombalová.

Ako používateľa služieb niekoľkých kryptobúrz ma zaujíma, či kryptomeny, s ktorými obchodujem na kryptoburze, sú v mojom vlastníctve alebo prechádzajú do vlastníctva kryptoburzy?

Prevodom virtuálnej meny na Vašu peňaženku virtuálnej meny na zmenárni virtuálnej meny nedochádza k prevodu vlastníctva na zmenáreň virtuálnej meny. Zmenárne virtuálnych mien Vám poskytujú službu zmenárne virtuálnej meny a prevádzkovateľa služieb peňaženky virtuálnej meny. Inštrukcie na vykonanie obchodov zadávate Vy. Za týmto účelom Vám zmenáreň virtuálnej meny vygeneruje peňaženku virtuálnej meny v ich systéme.

Sú moje kryptomeny umiestnené na kryptoburze v bezpečí?

V prípade obchodovania cez zmenáreň virtuálnej meny má Váš privátny kľúč aj zmenáreň virtuálnej meny. Existuje riziko jeho zneužitia a odcudzenia Vašich virtuálnych mien. Preto sa odporúča umiestňovať virtuálne meny na zmenárni virtuálnej meny len na nevyhnutne potrebný čas na vykonanie obchodu. A následne vždy presunúť Vašu virtuálnu menu na softvérovú alebo hardwarovú peňaženku, ku ktorej máte privátny kľúč len Vy. A tiež si vyberať osvedčené zmenárne virtuálnej meny.

Môže mi kryptoburza kryptomeny zablokovať?

Áno, ale len zo zákonných dôvodov. Prevádzkovateľ zmenárne virtuálnych mien je povinný zdržať neobvyklú obchodnú operáciu, ak hrozí nebezpečie, že jej vykonaním môže byť zmarené alebo podstatne sťažené zaistenie príjmu z trestnej činnosti alebo prostriedkov určených na financovanie terorizmu, alebo ak ju o to finančná spravodajská jednotka písomne požiada. Podobné úpravy majú aj iné štáty.

Mám nárok na kompenzáciu pri odcudzení kryptomeny z kryptoburzy?

Áno, máte právo na náhradu škody voči útočníkovi aj voči zmenárni virtuálnej meny podľa miery jej pričinenia na vzniku škody. Posúdenie pričinenia sa spravuje právom štátu, ktoré ste akceptovali v Podmienkach používania. Tendenciou zmenární virtuálnych meny je právo na náhradu škody voči zmenárni virtuálnej meny čo najviac zúžiť, často na hrubú nedbanlivosť a úmysel, a to bez ohľadu na prípadné obmedzenie práva spotrebiteľa.


Mgr. Marcel Štepanovský, PhD., právny expert 


Mgr. Adriana Bombalová, advokátsky koncipient

Zdroj foto:  www.freepik.com 

Zobrazit Galériu

L/R/P advokáti, s.r.o.

Všetky autorove články

1 komentár

Do kryptomeny ani korunu - je to pyramída, neinvestujeme... reakcia na: Obchodujete na kryptoburze? Prehľad najčastejších otázok a odpovedí od experta

31.3.2022 17:03
Fuj, kryptomena...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať