SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Originálne fotografie ukazujú pravé tváre Vianoc

Tlačové správy
0

Vianoce nie sú iba o radosti z prijímania a rozdávania darčekov. Za ich magickým čarom a výnimočnou atmosférou je skryté množstvo úsilia ľudí podieľajúcich sa na ich príprave svojou prácou a úsilím. Okamih, keď sa celá rodina spoločne stretne pri sviatočne prestretom štedrovečernom stole, je vyvrcholením práce pekárov, cukrárov, pestovateľov a predavačov vianočných stromčekov, kuriérov doručujúcich darčeky, predavačov a v neposlednom rade chovateľov rýb a rybárov.

Za vianočnými tradíciami sa skrátka ukrýva množstvo práce ľudí, ktorí ich udržiavajú a odovzdávajú z generácie na generáciu. A aké sú tie vaše tváre Vianoc?

Na Slovensku už tradične nesmie na vianočnom stole chýbať kapor alebo iná ryba. Andrej Horváth z Rybárstva zo Stupavy je verný tradícii rybárstva už od detstva. „Naše rybárstvo sa nachádza priamo v zámockom parku mesta Stupava, kde sa rybárčilo už za čias grófa Pálffyho. V pätnástich rybníčkoch chováme kvalitné slovenské ekoryby a prinášame ich do slovenských domácností celoročne.“

Súčasťou areálu je aj malá ekofarma, do budúcna v ňom plánujú vybudovať malú rybársku čárdu s ponukou rybacích špecialít a obchodík s lokálnymi potravinami. „Vianoce sú obdobie, kedy vrcholí naše celoročné úsilie. Našim želaním je, aby v každej slovenskej rodine skončil na tanieri kapor alebo iná čerstvá a správne vykŕmená rybka z nášho chovu,“ dodáva Ján Horváth. 

VIANOČNÉ TRADÍCIE NA FOTOGRAFIÁCH
Vianočné tradície sú špecifické a rôznorodé nielen na Slovensku, ale aj naprieč celou Európou. Pri svojich potulkách ich pozorovala a zachytila nemecká fotografka Paloma Parrot, ktorú oslovil výrobca fototechniky Nikon. Exkluzívna fotografická séria, ktorá dala vyniknúť funkciám objektívov Nikkor, odkrýva schopnosti a remeselnú zručnosť ľudí pracujúcich na produktoch na vianočné sviatky – od laponského cvičiteľa sobov, tlačiara vyrábajúceho obaly na mikulášske balíčky, nemeckú rezbárku vyrábajúcu drevené hojdacie koníky až po britského cukrára.

„Ako portrétová fotografka potrebujem vybavenie, ktoré ponúka presné rozpoznanie objektu a vynikajúcu výkonnosť, aby som mala potrebnú slobodu na vyjadrenie príbehu môjho objektu. Objektívy, ktoré som použila pri tomto fotení, poskytovali všestrannosť na vizualizáciu vianočnej atmosféry,“ hovorí Paloma Parrot k sérii fotografií.

Julie Tuner z anglického Yorku už 18 rokov vyrába klasických hojdacích koníkov a je skutočnou odborníčkou svojho remesla. Vyrába tiež sedlá a uzdy na mieru pre všetkých milovníkov tejto tradičnej hračky. Objednávky na vianočné darčeky jej chodia každoročne už od marca, majú o ne záujem rodiny, ktoré si prajú venovať nadčasový darček. Ľudia si u nej tiež často nechávajú reštaurovať hračky zo svojho detstva, ktoré si chcú uchovať alebo venovať svojim vnúčatám. Zaujímavosťou podľa Júlie určite je, že niektorí ľudia chcú do vnútra koníka vložiť spomienkové predmety alebo fotografie, ako do časovej schránky.

Julie Tuner z Veľkej Británie, vyrába drevené húpacie koníky, finalizuje výrobok pritĺkaním hrivy
Foto: Paloma Parrot, použitá technika: Nikon D7500, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

Hlavný pekár Mike Wallace z britského Shipston-on-Stour každoročne pripraví viac ako 100 vlastnoručne upečených koláčov a tort. Už 14 rokov u neho začínajú Vianoce v septembri. Rôzne druhy vianočných pudingov a koláčov sa pečú v malých dávkach ráno, popoludní sa potom ručne dozdobujú a na druhý deň sa odležané rozposielajú zákazníkom. Pre Mikea znamenajú Vianoce najmä robenie radosti druhým, najviac ho teší, keď sa zákazníci každý rok vracajú po jeho vianočnú tortu s polevou, za ktorú dostal ocenenie.

Mike Wallace z Veľkej Británie , hlavný pekár, stojí pred viac ako 100 vlastnoručne upečenými tortami
Foto: Paloma Parrot, použitá technika: Nikon D7500, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

Santa Claus sa už od nepamäti spája so sobmi, ktorí mu verne ťahajú jeho sane. A práve o soby sa stará Upi Virkkula z fínskeho Salle už takmer 20 rokov. Jeho Salla Reindeer Park je unikátnou možnosťou zažiť trochu odlišnú tvár Vianoc – v nádhernej laponskej prírode môžete tieto majestátne tvory aj kŕmiť alebo sa spolu s Upim vybrať na výlet za polárnou žiarou. Vrcholom tunajšej vianočnej sezóny však je tradičný závod sobov.

Upi Virkkula, majiteľ sobov, počas ich kŕmenia (Fínsko)
Foto: Paloma Parrot, použitá technika: D7500, AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR

18-ročný Tom Count pracuje počas Vianoce ako produkčný asistent v spoločnosti Santa Sacks, kde vyrába originálne potlače na tradičné jutové vrecia a tovar. Vďaka nemu je na každom darčekovom vreci meno obdarovaného, potom vrece naplní darčekmi, previaže mašľou a zabezpečí, aby darček dorazil na miesto určenia práve na Štedrý deň. Tomovi sa na jeho práci páči, že je súčasťou tradície posielania originálnych darčekov, ktoré potom ľudia používajú rok čo rok. Je to pre neho tiež možnosť šíriť čaro Vianoc.

Tom Count, baliareň a personalizácia obalov na Santove balíčky (Veľká Británia)
Foto: Paloma Parrot, použitá technika: Nikon D7500, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

Ak vás inšpiroval projekt „Tváre Vianoc“ a chceli by ste experimentovať a rozvíjať svoje fotografické schopnosti v oblasti portrétovej fotografie, neváhajte využiť zľavové akcie na objektívy aj fototechniku Nikon. Práve teraz je jedinečná šanca získať ju vo výhodnej akcii, stačí len využiť Zimný cashback  Nikon, ktorý trvá až do 31. 1. 2018. Viac info nájdete na https://nikoncashback.cz/sk.

Zobrazit Galériu

Media & Communication Consulting, spol.s r.o.

Všetky autorove články
Nikon foto Vianoce

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať