NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Plávajúce hightech mesto, ktoré odolá aj hurikánu

Technológie
1

UN-Habitat, program OSN pre ľudské sídla, spoločnosť Oceanix a mesto Pusan v Južnej Kórei sa spojili, aby vytvorili prvé sebestačné, udržateľné plávajúce mesto na svete, ktoré by mohlo odolať katastrofám spôsobeným zmenou klímy. Ako svetová populácia rastie, čoraz viac ľudí sa presúva do pobrežných miest, hoci stúpajúca hladina morí a iné katastrofy súvisiace s klimatickými zmenami, ako sú záplavy a hurikány, často ohrozujú bezpečnosť ľudí žijúcich v blízkosti vody. Nový prototyp mesta by mal vyriešiť tieto problémy a vyvinúť technológie, ktoré pomôžu zmierniť riziká.

Nové riešenia by sa potom mohli replikovať v iných regiónoch po celom svete, čo by ľuďom umožnilo chrániť sa pred katastrofami spôsobenými klimatickými zmenami. Plávajúce mesto bude tvorené sériou šesťhranných platforiem. Bude využívať nadnášajúci vápencový povlak, ktorý sa pri vystavení elektrickému prúdu prostredníctvom minerálov obsiahnutých v morskej vode dokáže sám „opraviť“. 

Mesto bude navyše sebestačné, bude si vyrábať vlastné potraviny a vodu a bude odolné proti rôznym klimatickým katastrofám vrátane hurikánov piatej kategórie. Ak sa vývojárom podarí premeniť koncept na skutočnosť, mohlo by to v budúcnosti viesť k vytvoreniu bezpečnejších a udržateľnejších miest. „Udržateľné plávajúce mestá sú súčasťou arzenálu stratégií adaptácie na zmenu klímy, ktoré máme k dispozícii,“ povedala výkonná riaditeľka UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif. „Namiesto toho, aby sme s vodou bojovali, naučme sa s ňou žiť v harmónii.“

Zdroj: designtaxi.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

reakcia na: Plávajúce hightech mesto, ktoré odolá aj hurikánu

24.11.2021 08:11
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať