PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Po prvýkrát si možno pozrieť video ako vírus infikuje bunku

0

Vedci z Harvard Medical School zachytili živé zábery o tom, ako vírus vstupuje do bunky a infikuje ju. Vírusy sa naviazali na živé bunky a neskôr do nich vstrekli svoje genómy. Zistenia výskumníkov boli publikované v časopise PNAS. Vírusy infikujú bunky uvoľnením ich genetického materiálu (RNA) do cytosólu, gélovitej látky vnútri buniek. RNA potom môže vstúpiť do jadra, kde sa replikuje predtým, ako je preložená na vírusové proteíny mimo jadra pomocou ribozómov.

Tieto proteíny sa potom môžu zostaviť a vytvoriť novú vírusovú časticu, ktorá sa uvoľní z bunky a môže infikovať ďalšie bunky v tele. V prvom rade však musí vírus vstúpiť do bunky. Robí to procesom nazývaným endocytóza. Najprv sa vírus naviaže na cieľovú bunku a potom ho pohltí membrána, čím sa vytvorí nový bunkový priestor nazývaný endozóm. Z endozómu sa do bunky uvoľňuje RNA. A práve tieto dva procesy si môžete pozrieť vo videu.

Predplatné NEXTECH 2021

V prvej polovici videa môžete vidieť, ako sa vírus (označený ružovým) spája s bunkovou membránou, z ktorej potom vzniká endozóm. Keď sa vírus viaže na endozómovú membránu, možno vidieť, ako vstrekuje svoju RNA (označenú modrou farbou) do cytosólu. Toto sú prvé kroky vírusovej infekcie, ktoré po prvýkrát môžete vidieť v reálnom čase a v troch rozmeroch.

V druhej polovici videa vidieť niekoľko ružových vírusov vo vnútri bunky. Na dosiahnutie tohto cieľa vedci vytvorili vírusy na expresiu spike proteínov SARS-CoV-2 – časti vírusu zodpovedného za COVID-19, ktorá mu umožňuje vstúpiť do buniek. Vírus upravili tak, aby spike proteín (na videu označený ako S) bolo možné sledovať oddelene od vírusového obsahu, ktorý bol sám označený fluorescenčným proteínom (na videu P).  

Zdroj: iflscience.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať