ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Elektromobil Polestar chce zmeniť automobilový priemysel

Technológie
1

Automobilový priemysel prechádza veľkými zmenami. Nepriaznivý vplyv spaľovacích motorov na životné prostredie, naša závislosť od fosílnych palív a zvyšujúci sa tlak zákazníkov na čistejšiu energiu nútia veľké mená v odvetví úplne prehodnotiť svoju stratégiu. Zdá sa, že švédskej značke Polestar, sesterskej spoločnosti Volvo, sa podarilo prekonať konvencie v priemysle a jej ponuka pozostáva výlučne z pohodlných, praktických a výkonných úplne elektrických a hybridných automobilov.

Prvý príklad tejto stratégie je Polestar 2, vozidlo, ktoré úzko nadväzuje na hybrid Polestar 1. Cena základného modelu sa začína od 39 900 EUR, čím sa zaraďuje do rovnakej triedy ako Model 3 od Tesly. Elektrická hnacia jednotka s pohonom všetkých kolies má výkon 300 kW (408 k) a krútiaci moment 660 Nm. Výrobca tvrdí, že z nuly na 100 km/h dokáže vozidlo zrýchliť za menej ako päť sekúnd a na jedno nabitie 78 kWh batérie môže prejsť až 500 km.

Polestar mení dokonca aj fyzický kľúč od auta pridaním nových spôsobov odomknutia svojich vozidiel. Do centra stavia smartfón majiteľa. Polestar 2 sa odomkne, len čo sa vodič dotkne kľučky dverí, pokiaľ vozidlo zaregistruje jeho smartfón v blízkosti. Rovnaká technológia umožňuje aj upraviť vozidlo podľa preferencií používateľa – nastaviť výšku sedadla, polohu zrkadla, informačno-zábavný systém. Mimochodom, Polestar 2 je prvé auto, ktoré prichádza s informačno-zábavným systémom navrhnutým od základu podľa technológií Googlu.

Operačný systém Android používa službu Google Assistant a väčšina funkcií Polestar využíva prirodzené rozpoznávanie hlasu. Nepretržité pripojenie prostredníctvom vstavanej SIM karty umožňuje získavanie najnovších informácií v reálnom čase a prístup do obchodu Google Play. O to, že vozidlo nebude nikdy zastarané alebo nekompatibilné s najnovšími inováciami, sa postarajú aktualizácie over-the-air. Inovatívna automobilka sa však snaží zmeniť nielen naše interakcie s vozidlom, ale aj spôsob, ako si auto vyberáme a kupujeme. Konfigurovanie a nákup vozidla sa uskutočňuje online.

Polestar je presvedčený, že posun smerom k elektrifikácii sa nedeje dosť rýchlo a že tradičný spôsob nákupu a vlastnenia automobilu nevyhnutne potrebuje obnovu. Jeho zákazníci si už čoskoro budú môcť online prezrieť celú ponuku elektrických a hybridných vozidiel a kúpiť si niektoré z nich. Na obzore sú aj tri SUV. Značka je síce nová, ale snaží sa spojiť svoju reputáciu s vynikajúcim dizajnom, najnovšími technológiami a čistejším pohonom.

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektromobil elektrina auto doprava technika stroj hybrid

1 komentár

Cena reakcia na: Elektromobil Polestar chce zmeniť automobilový priemysel

28.1.2020 12:01
Cena v článku je uvedená s nejakou štátnou dotáciou Švédska ? Na oficialnej stranke Polestar začína model 2 s cenovkou 57.900,- € čo je trochu rozdiel od ceny v článku, aj ked je zdroj iný, informácie si treba overiť nie len slepo prekladať.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať