SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Pixelmator Pro dokáže až 3x zvýšiť rozlíšenie obrázkov bez pixelácie alebo rozmazania

Technológie
0

Pred istým časom vedci preukázali, že strojové učenie môže zväčšovať obrázky s nízkym rozlíšením a pridávať ostrosť. Teraz sa táto technológia dostáva k spotrebiteľom a jeden z prvých editorov obrázkov, ktoré takúto funkciu ponúkajú, je Pixelmator. Konkurent Photoshopu oznámil, v 60-dolárovej verzii Pro svojho programu ponúka funkciu ML Super Resolution, ktorá podľa jeho tvrdenia môže zvýšiť rozlíšenie obrázka až na trojnásobok pôvodného bez výskytu obrazových chýb, ako sú pixelácia alebo rozmazanie.

Redaktori webu The Verge funkciu otestovali a hovoria, že k nej majú niekoľko výhrad, no napriek tomu je jej výkon pôsobivý. Pixelmator bol vyladený na množstve obrázkov – od ilustrácií cez fotografie až po text. Výsledky sú lepšie, ako poskytujú bežné algoritmy na upscaling. Hoci výsledky nie sú k dispozícii okamžite (redaktorom to na MacBooku Pro z roku 2017 trvalo asi osem sekúnd), proces je dosť rýchly na to, aby bol prínosný pre dizajnérov a editorov obrázkov všetkých druhov. 

Na blogu Pixelmator môžete vidieť množstvo obrázkov porovnávajúcich túto funkciu s viacerými technikami upscalingu (Bilinear, Lanczos a Nearest Neighbor). Aj keď ML Super Resolution nie je čarovný prútik, prináša  konzistentné a pôsobivé výsledky. Výskum v oblasti super rozlíšenia už nejaký čas prebieha a technologické spoločnosti ako Google a NVIDIA si v posledných rokoch vytvorili vlastné algoritmy.

V každom prípade je softvér trénovaný na dátovom súbore obsahujúcom dvojice obrázkov s nízkym a vysokým rozlíšením. Algoritmus porovnáva tieto údaje a vytvára pravidlá na to, ako sa pixely menia z obrázka na obrázok. Keď sa mu potom predloží obrázok s nízkym rozlíšením, ktorý nikdy predtým nevidel, dokáže predpovedať, aké ďalšie pixely sú potrebné, a vloží ich.

Tvorcovia programu Pixelmator vypracovali svoj softvér od nuly, aby bol dostatočne jednoduchý na fungovanie na používateľských zariadeniach. Má iba 5 MB, niektoré výskumné algoritmy sú aj 50-krát väčšie. Hoci bol vycvičený na rôznych obrázkoch, tréningový súbor údajov bol prekvapivo malý. Na vytvorenie nástroja Pixelmator ML Super Resolution bolo potrebných iba 15 000 vzoriek.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google NVIDIA umelá inteligencia AI technologia foto kamera smartfon app aplikácia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať