ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

Polícia si môže kúpiť citlivé údaje aj bez čakania na povolenie súdu

Bezpečnosť
0

Štúdia washingtonského think-tanku poznamenáva, že vládne agentúry môžu obísť hranice zákona a kúpiť údaje o polohe a ďalšie údaje od externých sprostredkovateľov. Orgány činné v trestnom konaní sa teda nemusia obťažovať získaním súdneho povolenia na údaje ľudí, môžu si ich jednoducho kúpiť. Ako uvádza táto 51-stranová správa, neexistuje jasné obmedzenie potenciálnej komerčnej dostupnosti údajov, ktorých získanie by si zvyčajne vyžadovalo právny proces.

Podľa autorov správy tento spôsob obstarávania údajov pokračuje napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu z roku 2018, že orgány činné v trestnom konaní musia získať súdny príkaz na informácie o historickej polohe mobilu podozrivého od bezdrôtových operátorov. Pre vágne zásady ochrany osobných údajov z aplikácií, ešte nejasnejšie podmienky sprostredkovateľov údajov a zámernú nepriehľadnosť vládnych agentúr v súvislosti s týmito transakciami by sa priemerný občan ťažko dozvedel, ako sa jeho údaje mohli dostať z aplikácie v telefóne do databázy orgánov činných v trestnom konaní.

SWAN_122021

Nezisková organizácia CDT (Center for Democracy & Technology) preto podporuje schválenie štvrtého dodatku zákona o nepredajnosti takýchto údajov, ktorý by zakazoval podobné transakcie. CDT takisto schvaľuje aktualizáciu zákona o ochrane osobných údajov pri elektronickej komunikácii s cieľom riešiť úlohu sprostredkovateľov údajov. Kongres sa však ešte nezaoberal ani zastaranými ustanoveniami zákona z roku 1986, ktoré umožňujú neobmedzený prístup k uloženým e-mailom.

Používatelia sa môžu čiastočne brániť pomocou funkcií ochrany súkromia, ktoré Apple a Google ponúkajú na maskovanie vašej polohy pre aplikácie (a reklamy v nich). iOS aj Android umožňujú zastaviť pre aplikáciu kontrolu vašej polohy na pozadí. Minuloročný systém iOS 14 umožnil používateľom iPhonu obmedziť pre akúkoľvek aplikáciu určovanie približnej polohy a nový Android 12 od Googlu pridáva podobnú možnosť.

Zdroj: pcmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať