Používatelia môžu získať od Facebooku peňažné odškodnenie

0

Tí, ktorí používali Facebook v posledných 16 rokoch, môžu mať vďaka hromadnej žalobe týkajúcej sa ochrany osobných údajov nárok na prekvapivé peniaze od materskej spoločnosti platformy sociálnych sietí. Podaním hromadnej žaloby v roku 2018 sa spoločnosť Facebook ocitla pod paľbou kritiky za údajné zdieľanie osobných údajov používateľov s tretími stranami (vrátane spoločnosti Cambridge Analytics) bez povolenia.

Aj keď Meta obvinenia poprela, v decembri 2022 súhlasila s urovnaním žaloby a zaplatením 725 miliónov dolárov. Hoci urovnanie ešte stále čaká na konečné schválenie sudcom, podľa Los Angeles Times predbežne schválená dohoda umožnila používateľom začať podávať žaloby už teraz, aby sa dostali do poradia na svoje možné odškodnenie.

Podľa dohody by 25 % prostriedkov na odškodnenie malo ísť na súdne poplatky a iné výdavky, takže pre tých, ktorí podajú žalobu, zostane 544 miliónov dolárov. Nárok na odškodňovací fond majú tí, ktorí používali Facebook v období od 24. mája 2007 do 22. decembra 2022. Online žiadosti musia byť predložené do 25. augusta 2023. Platby sa začnú rozposielať až po konečnom schvaľovacom konaní, ktoré je naplánované na 7. septembra.

Zdroj: entrepreneur.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať