SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Prelomová batéria dokáže nabiť notebook za 2 minúty

3

Nedávno zverejnený výskum môže byť prvým krokom k praktickým aplikáciám batérií s lítiovo-kovovými anódami, ktoré mnohí považujú za „svätý grál“ prenosných úložísk elektriny. Batérie s lítiovo-kovovými anódami majú oproti dnešným batériám mnohé výhody, najmä pokiaľ ide o dobíjanie, kapacitu a počet nabíjacích cyklov. Napriek všetkým ich výhodám však existuje aj veľká nevýhoda – majú tendenciu explodovať. Tieto batérie sú veľmi reaktívne na vodu, vzduch a v podstate čokoľvek, čo ich robí nebezpečnými a nepraktickými.

Nový výskum vedcov z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) v Spojených štátoch by mohol vyriešiť aspoň niektoré problémy s lítiovo-kovovou anódou, ktoré sa týkajú všeobecnej reaktivity. Batérie s lítiovo-kovovou anódou majú 10-krát väčšiu kapacitu ako komerčné grafitové anódy a mohli by výrazne predĺžiť dojazd elektrických vozidiel.

Tím SEAS zistil, že umiestnenie kremíkových častíc s veľkosťou mikrónov do anódy batérie zmierňuje takzvaný efekt „pokovovania“, ktorý prispieva k nestabilnej povahe batérie s lítiovo-kovovou anódou. Výsledkom bolo, že ich prototypy pevných batérií veľkosti poštových známok si po viac ako 6000 cykloch dokázali zachovať 80 percent svojej kapacity. 

Výskumníci publikovali štúdiu v časopise Nature, no pred plnohodnotnou komercializáciou by bolo potrebné ďalšie skúmanie interaktivity medzi lítiom a ich novým kremíkovým roztokom. Novú technológiu batérií intenzívne skúma aj Microsoft, ktorý nedávno takisto zverejnil podrobnosti o svojich vlastných objavoch v tejto oblasti. Spoločnosť uviedla, že jej modely umelej inteligencie objavili nové metódy na zníženie množstva lítia potrebného v súčasných batériách.

Zdroj: windowscentral.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

vďaka vášmu platku reakcia na: Prelomová batéria dokáže nabiť notebook za 2 minúty

19.1.2024 19:01
Máme každý týždeň novú prelomovú batériu. To je úžasné. Nikto ich nedokáže tak rýchlo vyvíjať ako vy ospevovat.
Reagovať

RE: vďaka vášmu platku reakcia na: vďaka vášmu platku

21.1.2024 11:01
Posledná notebooková batéria čo ma zaujala bola od Toshiby. Jednalo sa o palivový článok na etanol, ktorý dobíjal obyčajnú baterku. Skončilo to pred dvoma dekádami u prototypu, a stratilo sa to z dejín ako všetky vynálezy ktoré mali úspech.

http s://www.edn.com/toshiba-unveils-fuel-cell-for-laptop-pcs/
Reagovať

BATÉRIA NABÍJA NOTEBOOK.. reakcia na: Prelomová batéria dokáže nabiť notebook za 2 minúty

19.1.2024 08:01
.. a to od kedy..???
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať