PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Preteky SHELL ECO-MARATHON EUROPE opäť preveria úspornú jazdu Slovákov

Tlačové správy
0

Tri slovenské študentské tímy sa pridajú k tisíckam európskych študentov, ktorí mieria na medzinárodné preteky Shell Eco-marathon Europe 2019. Na novej trati v priestoroch Mercedes-Benz World vo Weybridge pri Londýne sa v dňoch 1. – 5. júla budú snažiť prejsť čo najviac kilometrov s čo najnižšou spotrebou. Slováci sú schopní prejsť takmer 783 kilometrov na jeden liter benzínu. To je slovenský rekord študentov z Košíc na pretekoch Shell Eco-marathon Europe, ktoré sa tento rok uskutočnia už po tridsiaty piaty raz. Cieľom súťaže je skonštruovať také vozidlo, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva či jednu kilowatt hodinu elektrickej energie. Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future Live, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie.
Cieľom pretekov Shell Eco-marathon je motivovať mladých k štúdiu odborov v oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky. Študentom technických škôl a univerzít umožňujú predstaviť svoje vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mobility v mestách. Tak, ako po minulé roky, aj v tomto roku bude mať
Slovensko zástupcov v podobe troch tímov, ktoré majú s pretekmi dlhoročné skúsenosti.
Slovenské želiezka v ohni
O slovenský rekord zabojujú študentské tímy zo Strojníckej fakulty STU, Strojníckej fakulty TUKE a Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave. Všetky tri tímy sa poctivo pripravujú a svoje vozidlá vylepšujú, aby obstáli v tvrdej konkurencii. „Slovensko patrí medzi lídrov v oblasti automobilovej výroby v Európe, a preto som rád, že Shell dáva študentom príležitosť prichádzať s víziami o budúcnosti dopravy a aj týmto spôsobom sa pripravovať na svoju budúcu kariéru. Tri študentské tímy sú pre malú krajinu, akou je Slovensko, veľmi dobrou vizitkou a teší ma, že tímy k príprave pristupujú zodpovedne a pretekov sa zúčastňujú pravidelne už niekoľko rokov,“ vysvetľuje Petr Šindler, manažér komunikácie Shell. Na novú trať neďaleko Londýna je pozvaných 161 tímov z 25 krajín, ktoré ukážu svoje konštrukčné a dizajnérske schopnosti v dvoch hlavných kategóriách súťaže:
Prototypy a UrbanConcept.
Všetky tri slovenské tímy súťažia v kategórii Prototypov. Mladí stredoškoláci z Trnavy budú súperiť o dobrý a úsporný výsledok s prototypom elektromobilu. Tímy vysokoškolákov z Košíc a Bratislavy budú pretekať v rovnakej kategórii s vozidlami na benzínový pohon. Minuloročný rekord súťaže stanovil francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, ktorému sa podarilo prejsť 2 324 km na liter paliva. Ten istý tím drží aj celkový doterajší rekord súťaže – 3 771 km na liter paliva. V kategórii vozidiel UrbanConcept študenti prezentujú návrhy vozidiel viac podobné typickým cestným automobilom. Vo veľkom finále Drivers’ World Championship sa proti sebe postavia víťazné tímy z pretekov z Ameriky, Ázie a Európy.
O festivale Make the Future Live
Festival Make the Future Live spája predstaviteľov biznisu, študentov, lokálne komunity a predstaviteľov vlád a ponúka priestor pre inovácie, spoluprácu a diskusiu v otázkach týkajúcich sa globálnych energetických výziev.
O pretekoch Shell Eco-marathon
Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách, ktoré potom testujú na trati. Začiatky súťaže, ktorú dnes poznáme ako Shell Eco-marathon Mileage Challenge, siahajú do roku 1939, kedy zamestnanci spoločnosti Shell Oil Company v USA uzavreli stávku, kto sa dostane najďalej s rovnakým množstvom paliva. Prvé oficiálne preteky Shell Eco-marathon Mileage Challenge sa konali v roku 1985 vo Francúzsku, kedy sa vedľa seba postavilo 25 drevených vozidiel. Odvtedy sa súťaž rozrástla a privítala tisícky účastníkov z viac ako 50 krajín z celého sveta na deviatich rôznych miestach. Preteky sa každoročne konajú v Európe, Severnej Amerike a Ázii a pozostávajú z dvoch typov súťaže: v rámci Shell Eco-marathon Mileage Challenge študenti súťažia o to, ktorý návrh vozidla prejde najďalej a spotrebuje pritom najmenej paliva; v rámci Shell Eco-marathon Drivers’ World Championship súťažia najlepšie svetové tímy z kategórie UrbanConcept o titul „Najrýchlejšieho úsporne jazdiaceho vodiča.“ V roku 2019 sa finále pretekov Shell Eco-marathon Drivers’ World Championship uskutoční dňa 5. júla v Londýne. Kvalifikačné preteky sa konali v Kalifornii, USA a v Kuala Lumpur v Malajzii v apríli 2019.

Shell

Všetky autorove články
preteky Shell automobil jazda eko ekologia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať