SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Prieskum: Na prijatie AI vám zostávajú iba 3 roky

Spoločenské dopady
4

Ak si vaša firma musí ešte osvojiť technológie umelej inteligencie (AI), bojujete s časom. Podľa niektorých odborníkov vám na to zostávajú tri roky. Prečo považujú rok 2024 za konečný termín na prijatie AI? Podľa mnohých futuristov inovácie majú zvyčajne 12 až 15-ročné obdobie príležitostí, čo je obdobie medzi objavením sa technológie a dosiahnutím jej rozsiahlej adopcie. 

Umelá inteligencia sa datuje do polovice päťdesiatych rokov minulého storočia a strojové učenie do konca sedemdesiatych rokov minulého storočia, koncept hĺbkového učenia (deep learning) vznikol v roku 2012. Tikot hodín však nespustilo iba strojové učenie. Napriek tomu, že cloud computing bol pôvodne predstavený v roku 2006, rozbehol sa až v roku 2010.

Vzostup dátového inžinierstva sa viaže k tomu istému roku. A široko uvádzaný dátum vzniku konceptu dátovej vedy je rok 2009. Ak zohľadníme všetky tieto dátumy, od rokov 2009 – 2012 sa začína odvíjať obdobie 12 – 15 rokov, čo znamená, že pre spoločnosti, ktoré dúfajú, že vďaka AI získajú konkurenčnú výhodu, je limitom rok 2024.

Ak chcete získať náskok, musíte konať už teraz

Prieskum z roku 2019, ktorý uskutočnil tím z MIT Sloan Management Review a Boston Consulting Group, ukázal, že teória šírenia inovácií Everetta Rogersa sa uplatňuje aj v prípade AI.

Po analýze odpovedí na otázky týkajúce sa porozumenia a adopcie AI v prieskume medzi viac ako 3000 vedúcimi pracovníkmi, manažérmi a analytikmi z rôznych odvetví boli respondenti zaradení do jednej zo štyroch kategórií:

Priekopníci (20 %) – tieto organizácie disponujú hlbokými znalosťami o AI a začlenili ju do svojich ponúk a interných procesov.
Investigatívci (30 %) – tieto organizácie rozumejú AI, ale nenasadzujú ju mimo pilotnej fázy (používajú prístup „dvakrát meraj a raz strihaj“).
Experimentátori (18 %) – tieto organizácie zavádzajú AI bez toho, aby jej skutočne rozumeli.
Pasívni (32 %) – tieto organizácie nerozumejú AI takmer vôbec a pravdepodobne prídu o príležitosť profitovať z nej.

Prieskum z roku 2020 s rovnakými otázkami a metodikou poskytuje ešte lepší prehľad o tom, ako vedúci pracovníci prijímajú AI. Až 87 % verí, že AI ponúkne ich spoločnostiam výhodu oproti iným. No len 59 % spoločností má stratégiu ohľadne AI. 

Hoci rastie počet vedúcich pracovníkov, ktorí uznávajú, že ich konkurenti používajú AI, iba jedna z 10 spoločností používa AI na vytváranie významných finančných výhod. Očakáva sa, že táto priepasť medzi lídrami a zaostalými sa bude naďalej prehlbovať, takže toto bude posledná šanca pre vašu spoločnosť podniknúť kroky do roku 2024 (ak to ešte neurobila).

Čo treba na dosiahnutie úspechu?

Údaje MIT a BCG ukazujú, že spoločnosti zamerané na počiatočné kroky prijatia AI (zabezpečenie údajov, odborníkov, stratégie) budú mať 21-percentnú šancu stať sa lídrom na trhu. Ak spoločnosti začnú iterovať riešenia AI so svojimi používateľmi z organizácie (efektívne prijímať AI a aplikovať ju vo viacerých prípadoch použitia), šanca stúpne na 39 %.

A tí, ktorí môžu organizovať makro- a mikrointerakcie medzi ľuďmi a strojmi (zdieľanie znalostí medzi nimi a inteligentná štruktúra týchto interakcií), budú mať šancu 73 % na vedúce postavenie na trhu. Návratnosť investícií do integrácie AI však zvyčajne nie je okamžitá. Podľa údajov MIT a BCG za rok 2019 iba dve z troch spoločností, ktoré investovali do AI (investigatívci a experimentátori), hlásia zisky do troch rokov.

Údaje MIT/BCG z roku 2020 hovoria, že spoločnosti, ktoré používajú AI na rozsiahle zmeny v mnohých podnikových procesoch, majú 5-krát väčšiu pravdepodobnosť, že dosiahnu veľký finančný prínos, v porovnaní s tými firmami, ktoré vykonajú len malé alebo žiadne zmeny v niekoľkých podnikových procesoch.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Lacko bulvar reakcia na: Prieskum: Na prijatie AI vám zostávajú iba 3 roky

3.8.2021 02:08
Co je to prijat AI? Clanok o nicom, iba bludy a ze nik nevie, co je AI.
Reagovať

RE: AI uz rozohduje v niektorych odvetviach: mne navrhla znizit status reakcia na: Lacko bulvar

4.8.2021 16:08
AI mi navrhla znizit status a som stastnejsia, liecili ma na psychiatrii a teraz som v ustave, pocujem hlasy a jem za hrst psychiatrickych piluliek - som takto stastna, v realnom zivote by som zdochla na ulici, AI mi pomohla, kedze rozhodla spravne, ze potrebujem pomoc. Som patnasty rok na psychiatrickych liekoch a je mi fajn.
Reagovať

RE: Lacko bulvar reakcia na: Lacko bulvar

3.8.2021 18:08
uz si prijal AI za svojho pana a zachrancu?
Reagovať

RE: RE: Lacko bulvar reakcia na: RE: Lacko bulvar

3.8.2021 21:08
AI skratka je prazdne slovo. O nicom to nehovori. Strojove ucenie je nulova informacia bez vypovednej hodnoty. Ludia v bulvaroch su taki primitivni, ze ju dookola pouzivaju, bez toho, ze by mysleli, co to je.
Reagovať

Pridať komentár