SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Prieskum: Najpoužívanejší programovací jazyk je Python. Najpopulárnejším operačným systémom je Linux

Prieskumy trhu
5

Python sa rozrástol a stal sa jedným z najpoužívanejších programovacích jazykov. Vývojári ho viac ako kedykoľvek predtým využívajú v oblasti analýzy dát, strojového učenia, technológie DevOps a vývoja webových aplikácií.

Podľa prieskumu 2018 Python Developer survey sa prioritami vývojárov stali analýza údajov a strojové učenie. V súčasnosti 58 % ľudí používajúcich Python to robí na analýzu dát (vlani to bolo 50 %), na druhom mieste je webový vývoj s 52 percentami. Ďalšie najrýchlejšie rastúce oblasti použitia sú strojové učenie a DevOps.

Ak sa však strojové učenie (11 percent) a analýza dát skombinujú pod všeobecnou značkou "dátová veda", najčastejším používaním Pythonu sa stane táto oblasť.

Výsledky sú založené na prieskume medzi viac ako 18 000 vývojármi z viac ako 150 krajín, ktorý uskutočnila organizácia Python Software Foundation a vývojárska spoločnosť IDE JetBrains. Prieskum zistil, že 84 % vývojárov používa Python 3, zatiaľ čo 16 % zostáva pri verzii Python 2. Adopcia Pythonu 3 je vyššia ako vlani, keď to bolo 75 %.

Dva najobľúbenejšie webové frameworky medzi vývojármi Pythonu sú Flask a Django, ktoré používa 47 percent a 45 percent respondentov. No použitie Flasku sa medziročne zvýšilo o 15 percentuálnych bodov, kým Django si polepšil len o štyri body.

Najobľúbenejšie frameworky a knižnice v oblasti dátovej vedy sú NumPy, Pandas, Matplotlib a SciPy. TensorFlow, Keras a SciKit-learn sú populárne v strojovom učení.

Knižnica HTTP pre Python Requests je tiež veľmi obľúbená u vývojárov, po nej nasledujú Pillow, Scrapy a asyncio. Z cloudových platforiem sa najvyššie umiestnilo AWS – využíva ho 55 % vývojárov používajúcich cloud. Respondenti mali možnosť vybrať viacerých poskytovateľov, 36 percent menovalo AWS, za ním nasleduje Google App Engine, ktorý používa 29 percent respondentov. Heroku získal 26 percent, DigitalOcean 23 percent a Microsoft Azure 16 percent.

Linux je podľa prieskumu najpopulárnejším operačným systémom. Respondenti však opäť mali možnosť vybrať si viac operačných systémov. Napriek tomu výsledky ukazujú, že 69 % vývojárov používa Linux, 47 % používa Windows a 32 % Mac OS.

Zdroj: zdnet.com

redakcia

Všetky autorove články
prieskum Python rpgramovanie jazyk Linux operacny system

5 komentárov

zavadzajuce reakcia na: Prieskum: Najpoužívanejší programovací jazyk je Python. Najpopulárnejším operačným systémom je Linux

13.2.2019 10:02
pane boze, aky zavadzajuci titulok. to ste fakt na toto hrdi ako magazin o IT? neviete sa vyjadrovat presnejsie?
prieskum bol robeny na 2018 Python Developer konfere ci co to je. nie je to statistika vseobecna ako titulka uvadza .. cele zle chlapci. ale sefredaktor je asi spokojny
Reagovať

RE: zavadzajuce reakcia na: zavadzajuce

18.2.2019 15:02
otazku polozili python programatorom na ich konferencii, ake prekvapujuce, vsak?
Reagovať

Operačný systém reakcia na: Prieskum: Najpoužívanejší programovací jazyk je Python. Najpopulárnejším operačným systémom je Linux

13.2.2019 08:02
Ale dokopy je to viac ako 100%?!
Reagovať

RE: Operačný systém reakcia na: Operačný systém

13.2.2019 09:02
Samozrejme, kedze niektory vyvojary pouzivaju viac OS na vyvoj
Reagovať

RE: RE: Operačný systém reakcia na: RE: Operačný systém

16.2.2019 16:02
I s dual bootem. Takhle procenta nefungují.

Pridať komentár