SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Projekt, ktorý skúma, ako využiť mikrovlny pri predpovedaní počasia efektívnejšie než zrážkomery a meteorologické radary

Prieskumy trhu
0

Najnovšie vydanie štúdie Ericsson Mobility Report sa okrem iného zaoberá aj témou počasia, klimatických zmien a predovšetkým tým, akým spôsobom môžu systémy mobilných sietí prispieť k analýze a zhromažďovaniu informácií o počasí.

Mikrovlnné spoje navyše nájdeme takmer všade, kde sa nachádzajú mobilné základňové stanice. Ide o podstatne širšie pokrytie, ako zaistí celkový počet meteorologických radarov a zrážkomerov. Táto metóda je navyše lacnejšia, a teda môže byť použitá aj v oblastiach, kde súčasné technológie neboli aplikované práve pre vysoké náklady.

Každý z mikrovlnných spojov zároveň pôsobí ako mobilný širokopásmový vysielač a zrážkomer, ktorý odmeria množstvo spadnutých zrážok. Využíva pri tom prírodné zákony, pretože elektromagnetické vlny v pásmach 10 - 100 GHz sú citlivé na dážď, čo čiastočne oslabuje ich signál. Táto skutočnosť síce nemá vplyv na celkový výkon, umožňuje však presný výpočet zrážok - najmä v krátkom časovom intervale (10 sekúnd a menej) a na malých vzdialenostiach. Zrážkomery sú síce veľmi presné, ale na dostatočné pokrytie veľkých plôch je potrebný veľký počet meračov. Meteorologické radary môžu, naopak, merať na veľkých plochách, sú však nepresné v meradle menšom než 1 km.

Vďaka tomuto využitiu sa svetu odhalil významný potenciál na zvýšenie počtu pozorovacích miest a  zlepšovanie kvality meteorologických služieb vrátane prognózovania zmien počasia, krátkodobých predpovedí, varovaní pred povodňami alebo ďalších hydrologických meraní. Najväčší dosah týchto zariadení sa očakáva v rozvojových krajinách a regiónoch, kde v súčasnosti neexistujú žiadne dostupné spôsoby merania.

Projekt Mikropočasie odštartoval v roku 2015 a je spoločným dielom spoločností Ericsson, Hi3G Sweden a Švédskeho meteorologického a hydrologického inštitútu (Swedish Meteorological and Hydrological Institute = SMHI).

Zobrazit Galériu

TS Ericsson

Všetky autorove články

Pridať komentár