SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Prvé veterno-vodné turbíny budú produkovať energiu aj v bezvetrí

0

Problém veterných elektrární je v tom, že nemôžu vyrábať energiu, keď nefúka vietor. Nemecké spoločnosti  Max Bögl Wind AG a GE Renewable Energy sa to snažia vyriešiť kombinovaním veterných a vodných turbín. Výstavba prvého plnofunkčného veterno-vodného zariadenia sa má zavŕšiť v roku 2018.

Inovatívna elektráreň bude generovať energiu aj v bezvetrí. Dopomôcť k tomu má najvyššia veterná turbína na svete, vysoká 178 metrov. Jej základňa poslúži ako zásobník vody, do ktorej sa zmestí až 6 miliónov litrov vody. A celá elektráreň bude obklopená ďalším zásobníkom vody s objemom 34 miliónov litrov.

Na to, aby takáto elektráreň fungovala, musí stáť na kopci. Voda bude stekať z kopca a produkovať pri tom energiu. A v prípade, že to nebude potrebné (teda keď bude fúkať vietor), bude pumpovaná zasa na kopec. Takto bude môcť veterno-vodná elektráreň neustále produkovať energiu.  

Veterná farma bude dodávať 13,6 megawattov energie a vodná elektráreň môže vyrobiť 16 megawattov. Pilotný projekt so štyrmi veternými turbínami by mal byť pripojený k sieti v roku 2017 a vodná elektráreň sa uvedie do prevádzky v roku 2018. Projekt pomôže Nemecku dosiahnuť svoj cieľ generovať do roku 2030 minimálne 45 percent svojej energie z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj: inhabitat.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
turbiny energia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať