Prvý komerčný bezdrôtový prenos energie na veľké vzdialenosti

2

Novozélandský startup vyvinul spôsob bezpečného a bezdrôtového prenosu elektrickej energie na veľké vzdialenosti bez použitia medeného drôtu. O bezdrôtovom prenose energie sníval už Nikola Tesla. No až po 120 rokoch novozélandský startup Emrod presvedčil významného distribútora energie Powerco, aby investoval do takejto technológie, ktorá je, zdá sa, schopná oveľa efektívnejšie presunúť veľké množstvo elektriny medzi akýmikoľvek dvoma bodmi v priamej viditeľnosti.

„Zaujíma nás, či technológia Emrod môže doplniť osvedčené spôsoby dodávania energie,“ uviedol Nicolas Vessiot, manažér pre transformáciu siete spoločnosti Powerco. „Predpokladáme, že sa to využije na dodávku elektriny do odľahlých miest alebo oblastí s náročným terénom.“ Emrod má v súčasnosti funkčný prototyp svojho zariadenia, ale pre Powerco postaví ďalší prototyp, ktorý plánuje dodať do októbra.

Niekoľko mesiacov potom zaberie laboratórne testovanie, až následne sa môžu začať testy v teréne. Systém využíva vysielaciu anténu, sériu retranslačných staníc a prijímaciu rekténu (smerovú anténu schopnú premieňať mikrovlnnú energiu na elektrinu). Lúče využívajú neionizujúce pásmo rádiového spektra vrátane frekvencií bežne používaných vo Wi-Fi sieťach. Energia sa tu vyžaruje priamo medzi konkrétnymi bodmi a „nízkoenergetická laserová bezpečnostná clona“ okamžite zastaví prenos energie pred akýmkoľvek objektom, napríklad vtákom, dronom, vrtuľníkom a pod.

Emrod tvrdí, že jeho technológia funguje za akýchkoľvek poveternostných podmienok vrátane dažďa, hmly a prachu a vzdialenosť prenosu je obmedzená iba viditeľnosťou medzi jednotlivými retranslačnými stanicami, čo jej dáva potenciál prenášať energiu na vzdialenosti tisícok kilometrov za zlomok nákladov na infraštruktúru a údržbu, ktoré si vyžaduje káblové riešenie. Okrem prenosu na veľké vzdialenosti by mohlo byť toto riešenie užitočné aj pri výpadkoch energie. 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
energia elektrina

2 komentáre

Straty reakcia na: Prvý komerčný bezdrôtový prenos energie na veľké vzdialenosti

12.8.2020 21:08
By ma zaujimalo aka je ucinnost takeho prenosu?
Reagovať

Super článok. reakcia na: Prvý komerčný bezdrôtový prenos energie na veľké vzdialenosti

6.8.2020 09:08
Akurát že sme sa nič nedozvedeli :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať