SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Vyhliadky do budúcnosti

0

Nech je dnešná podoba elektromobility akákoľvek, ­automobilky s ňou majú veľké plány. Očakáva sa, že už v rokoch 2019 - 2020 by mal nastať masívnejší predaj elektromobilov.

Pri samotných elektromobiloch je trend jasný. Postupne sa bude zvyšovať energetická hustota akumulátorov, to znamená zvyšovanie kapacity pri znižovaní ich objemu a hmotnosti. S tým, ako narastajú výrobné kapacity akumulátorov, znižuje sa, samozrejme, aj ich cena, čím sa stávajú dostupnejšími. Na tomto budú mať významný podiel hlavne veľkí výrobcovia, ako je Tesla, Panasonic, LG a ďalší. Elektromobil je však iba jeden z dielov skladačky, ruka v ruke s pribúdajúcimi vozidlami musí ísť aj výstavba infraštruktúry. Potvrdzujú to aj skúsenosti lídrov v elektromobilite, ako je Holandsko, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia či Nórsko. V týchto krajinách vlády masívne zainvestovali do rozvoja infraštruktúry, a tak si dnes napríklad v Amsterdame nabijete elektromobil takmer na každej ulici či pri obytnom bloku. Pochopiteľne, vidieť to aj na podiele elektromobilov v doprave, ktorý sa v týchto krajinách razantne šplhá nahor. V rámci Európy sa rozbiehajú veľké projekty na budovanie siete nabíjacích staníc na pokrytie hlavných tranzitných trás. Najvýznamnejšie z nich sú projekty NEXT-E či IONITY. Zapojili sa do nich aj naši operátori ako GreenWay alebo ZSE, budujúci navzájom úplne kompatibilnú sieť. Cieľ je taký, aby si používateľ s domácou prístupovou kartou mohol auto nabíjať kdekoľvek v rámci Európy. Elektromobilom by sa tak v blízkej budúcnosti malo dať cestovať podstatne pohodlnejšie.

Elektromobily sú však dobrý námet aj na rozvoj služieb mestskej mobility, ako je napríklad car sharing či prenájom vozidiel. Sú na takéto služby oveľa výhodnejšie než bežné spaľovacie vozidlá, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Nabíjanie môže prebiehať v prestávkach, keď vozidlo nie je prenajaté, ale aj počas používania pri návšteve obchodného centra či reštaurácie. Vozidlá sú jednoduché na ovládanie a nezaťažujú exponované centrá miest exhalátmi ani hlukom. Vďaka tomu ich hoci aj turisti môžu používať na miestach, kde je vjazd bežných vozidiel zakázaný. V rámci mestských aglomerácií je ich dojazd na tieto účely dostatočný.

O tom, že elektromobilite patrí budúcnosť, nepochybuje asi nikto. Iná otázka je, aké bude jej smerovanie. S novými modelmi budú prichádzať aj nové technológie v oblasti nabíjania. Zatiaľ čo pri doterajších batériách s kapacitami 24 až 30 kWh postačovali výkony 43 až 50 kW, aby sa vozidlo aspoň na 80 % dobilo do 30 minút, so zvyšujúcou sa kapacitou akumulátorov sa tieto časy predlžujú. Už nabitie 40 kWh batérie trvá na rýchlonabíjačke minimálne 30 až 45 minút. To je síce ešte ako-tak znesiteľné, ale hlavne pri dlhších trasách to zbytočne predlžuje čas cesty. Preto sa začínajú stavať výkonnejšie stanice s výkonmi nad 100 kW. Technológie však postupujú ďalej a niektoré automobilky plánujú prejsť na vysokonapäťové batérie s napätím 800 V (oproti dnešným 400 V). To má význam práve pri vyšších kapacitách batérií, kde treba prenášať vyšší výkon bez používania hrubších a ťažších káblov. Jedným z prvých takýchto vozidiel by mohol byť už roku 2020 model Porsche, ktorý má vzniknúť zo súčasného prototypu Mission E. Aj v súvislosti s ním sa začínajú budovať 350 kW nabíjacie stanice, umožňujúce nabiť toto vozidlo v priebehu 15 minút na dojazd 400 km.

Kompletné vydanie ročenky ELEKTROMOBILITA 2019 vo formáte PDF

Redakcia

Všetky autorove články
elektromobilita buducnost

Pridať komentár