PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Súčasný stav

0

Novodobá história elektromobility sa začala približne v roku 2011, keď sa začali objavovať prvé sériové modely elektromobilov. Odvtedy prebieha ich pozvoľný nástup, buduje sa infraštruktúra a pribúdajú nové modely. Ak sa na problematiku pozrieme zblízka, problémom tohto pozvoľného nástupu nie je ani tak technológia, ako váhavosť výrobcov a predajcov, ktorí sú veľmi opatrní a každý čaká na to, čo bude robiť konkurencia. Veľkú rolu v tejto novej vlne hrá Tesla, najmä vďaka modelu Tesla 3, ktorý sľuboval vysoký dojazd za „ľudovú cenu“. Keby sa to výrobcovi skutočne podarilo, mohol by významným spôsobom ohroziť trhovú pozíciu klasických automobiliek a stať sa dominantným hráčom na trhu. Napriek tomu, že plány Tesly zatiaľ veľmi nevychádzajú a dodávky modelu 3 viaznu, rozpútal tento krok horúčkovité „zbrojenie“ a ťažko by ste dnes našli automobilku, ktorá nemá v ponuke alebo aspoň nepripravuje nejaký elektromobil.

V roku 2018 prišli na trh elektromobily s väčšími kapacitami batérií. Zatiaľ čo dovtedy boli bežné kapacity 24 - 28 kWh, teraz nastupujú 40, 64 či 90 kWh batérie, sľubujúce reálny dojazd 250 km až 450 km podľa novej metodiky WLTP, ktorá presnejšie zohľadňuje reálne podmienky prevádzky. Očakáva sa, že ceny budú postupne klesať, takže zákazník získa za mierne nižšiu cenu vyššiu úžitkovú hodnotu. Keď sa k tomu pripočíta podpora štátu na nákup elektrických vozidiel, nemožno sa čudovať, že záujem o túto kategóriu narastá. Väčšina výrobcov v roku 2018 bojovala s veľkým dopytom po nových modeloch, ktorý nedokázali v reálnom čase uspokojiť a čakacie doby na vozidlá sa predlžovali. Situácia sa teda pomerne dramaticky zmenila aj pri porovnaní napríklad s rokom 2015, keď najväčšie prekážky boli vysoká cena a krátky dojazd. Ak sa pozrieme na európske predaje elektromobilov a plug-in hybridov, v roku 2016 bolo v celom regióne EU + EFTA (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) + Turecko registrovaných 202 895 elektromobilov a 251 891 plug-in hybridov, pričom na konci septembra 2018 úhrnný počet elektrifikovaných vozidiel presiahol 1 milión. Zvýšenému záujmu sa však elektromobily netešia iba pre vyšší dojazd, ale aj pre prijateľnejšie ceny a nemalú úlohu zohráva aj dotačná politika.

Elektromobil bol zo začiatku určený predovšetkým do úlohy druhého automobilu v rodine. Vychádzalo sa z dlhodobých štatistík, podľa ktorých väčšina používateľov najčastejšie najazdí do 60 km za deň, zväčša pri pravidelnom dochádzaní do zamestnania. Na túto úlohu však boli elektromobily vzhľadom na ich ceny v našich končinách nevhodné. Elektromobily s reálnym dojazdom vyše 300 - 400 km sú však už bez problémov použiteľné aj ako jediná náhrada vozidiel so spaľovacími motormi. Vďaka kvalitnej a dnes už aj dostatočne hustej sieti rýchlonabíjacích staníc nie je problém ani s cestovaním na väčšie vzdialenosti.

Ak potrebujete častejšie jazdiť na dlhšie trasy, jedným z variantov bude plug-in hybrid. Väčšina týchto vozidiel prichádza na trh až v posledných štyroch rokoch, donedávna bol najpredávanejším plug-in hybridom model Mitsubishi Outlander PHEV. No situácia sa rýchlo mení a plug-in hybridy nájdete dnes v ponuke množstva ­automobiliek. S odkazom na uvedenú štatistiku sa ich elektrický dojazd pohybuje v rozmedzí 40 - 60 km. Ich typické využite je na čisto elektrické každodenné dochádzanie s nabíjaním doma a v prípade dlhších trás jazda v hybridnom režime. S čisto elektrickou jazdou to však často nie je také jednoduché. Hlavne v zimných podmienkach väčšina plug-in hybridov využíva na kúrenie teplo z motora, preto ho aj tak treba spustiť a zohriať.

 

Kompletné vydanie ročenky ELEKTROMOBILITA 2019 vo formáte PDF

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektromobilita

Pridať komentár