SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

ROG Zephyrus G14 (2022) - kompaktný výkonný herný notebook

0

Herný notebook je svojimi kompaktnými rozmermi určený nielen pre hráčov, ktorí ho budú častejšie prenášať, ale aj pre študentov technických a grafických odborov, ktorí potrebujú vysoký výpočtový a grafický výkon. Má elegantný a mierne konzervatívny dizajn, teda aspoň prvý pohľad a len dovtedy kým neaktivujete animované svetelné efekty AniMe Matrix na maticovom displeji z bielych LED, ktorý zaberá viac než polovicu plochy krytu panelu displeja.

Veľkou výzvou pre konštruktérov bolo chladenie, pretože v kompaktnom tele, ktorého rozmery sú v podstate dané 14 palcovým displejom bolo chladenie. Preto modelový rad G14 pre rok 2022 využíva na odvod tepla z čipov parnú komoru a zliatinu tekutého kovu. K odvodu tepla prispieva aj šasi z horčíkovej zliatiny. Spodná časť je z plastu a kryt displeja z hliníka. Hrany, na ktorých spočívajú zápästia, sú mierne zaoblené. Povrchová úprava nie je náchylná na zachytávanie odtlačkov prstov. Displej má veľmi úzke rámiky, čo v praxi znamená, že prístroj so 14-palcovým displejom má rozmery ako bežný 13-palcový ultrabook.

Kryt displeja je pomyslenou šikmou priamkou rozdelený na dve plochy. V jednej z nich sú malé otvory, za ktorými sa nachádzajú LED diódy tvoriace maticový displej AnimeMatrix. Ten môže zobrazovať nielen statické vzory, ale aj animácie či pohyblivé texty, ktoré si nadefinujete v aplikácii. Pri odklápaní displeja sa spodná časť notebooku vďaka pántom EgoLift mierne zdvihne, takže vznikne medzera, ktorou sa zospodu účinne nasáva vzduch na chladenie elektronických komponentov. Ohriaty vzduch  sa vyfukuje výduchmi v zadnej časti aj na obidvoch stranách. Pre tieto bočné výduchy sú konektory na ľavej aj pravej strane posunuté trochu viac dopredu. Inovovaný pánt umožňuje odklopiť displej až o 180 stupňov.

Výduchy na ohriaty vzduch vzadu

Displej s rozlíšením 2560 × 1600 pixelov má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a dobu odozvy 3 ms. Maximálny jas podsvietenia je 500 nitov. Samozrejmosťou je podpora Overdrive a Adaptive Sync.  Displej pokrýva 100 % farebného priestoru DCI-P3. Aj preto bolo v úvode naznačené aj smerovanie pre ľudí pracujúcimi s grafickými aplikáciami vyžadujúcimi nielen vysoký výkon, ale aj verné zobrazovanie farieb. Taktiež pomer strán zobrazovacieho panelu 16:10 poskytuje viac priestoru v zvislom smere.  Matný povrch displeja veľmi dobre tlmí odlesky. Nad displejom je nielen webová kamera a mikrofóny, ale aj IR kamera, takže notebook umožňuje spoľahlivé prihlásenie pomocou tvárovej biometrie prostredníctvom technológie Windows Hello.

Keďže ide o herný stroj, klávesy majú trochu vyšší zdvih a silnejšiu odozvu ako na bežných notebookoch, a tak sa dá na klávesnici rýchlo a presne písať. Napriek tomu je klávesnica prekvapivo tichá.  Klávesy sú podsvietené LED diódami s tromi nastaviteľnými úrovňami jasu. Sklenený povrch touchpadu je príjemný na dotyk a plocha sa dá zatlačiť aj takmer až pri hornom okraji. Tlačidlo na zapnutie má zaujímavý tvar nepravidelného šesťuholníka.

Pri hernom notebooku sú najdôležitejšie komponenty procesor a grafika. Testovaný notebook s presným typovým označením GA402RK bol vybavený procesorom AMD Ryzen 9 6900 HS, ktorý má 8 jadier a podporuje 16 vlákien Maximálna taktovacia frekvencia v režime boost je 4,9 GHz. TDP výkon sa v takom prípade môže z implicitnej hodnoty 35 W vyšplhať až na 85 W. Procesor má k dispozícii 32 GB RAM najnovšej generácie DDR5-4800. Jeden modul je v slote a čipy druhého modulu sú prispájkované v základnej doske.  O grafiku v hrách a náročných aplikáciách sa stará čip Radeon RX 6800S s 8GB GDDR6 taktovaný na 1975 MHz. Maximálny výpočtový výkon čipu je 9,22 TFLOPs, pri nižšej presnosti výpočtov až 18,43 TFLOPs.   Štandardný TGP je 80 W a Technológia AMD PowerShift umožňuje preniesť čas záťaže z CPU na GPU. Notebook má 1 TB uložnho priestoru na SSD disku PCIe gen 4.0.

Môžete si nastaviť štyri výkonové profily. Dva sú určené na bežné používanie: Silent s limitovaným výkonom podriadeným tichému chodu ventilátorov, Performance je vyvážený profil umožňujúci využiť primeraný výkon po dlhý čas. Ďalšie dva profily pre hry a náročné aplikácie sú dostupné iba pri napájaní zo zdroja. Vo výkonnom režime Turbo je grafika pretaktovaná o 50 MHz na TGP 105 W a v manuálnom režime si môžete nastaviť profil výkonu a chladenia. Pre najnáročnejšie hry odporúčam tento režim a nastavenie maximálneho výkonu chladenia aj za cenu vyššieho hluku ventilátorov.  Samozrejme, ak aplikácie požadujú vyšší výkon, než možno za daných okolností schladiť, výkon CPU aj GPU sa adekvátne obmedzí.

V benchmarkovom teste PC Mark 10 dosiahol tento herný notebook skóre 7408 bodov. V 3D Mark benchmarku zameranom na grafiku v teste Time Spy dosiahol G14 skóre 8 735. Skóre v teste Port Royal bolo 4 063, vo Fire Strike 22 769 a v teste Wild Life Extreme 10 145 bodov. Priemerná dátová priepustnosť SSD disku bola 353 MB/s a priemerná prístupová doba 88 mikrosekúnd. Bol som zvedavý aj na to, ako pobeží na hardvér náročná hra MS Flight Simulator 2020. Pri plnom rozlíšení displeja bežala plynule vrátane precízneho zobrazovania detailov.  The Witcher 3 bežal pri plnom rozlíšení so snímkovou frekvenciou 75 fps. 

Vzhľadom na malé rozmery prístroja vás určite upúta aj pomerne hlasný a hlavne kvalitný zvuk, ktorý môže smelo konkurovať aj mnohým veľkým notebookom. Je to vďaka dvojici reproduktorov pre každý kanál, pričom vždy jeden z reproduktorov smeruje nahor a vyžaruje zvuk cez mriežky na okrajoch nad klávesnicou a druhý šikmo dole.

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane

V balení nájdete kompaktný napájací zdroj s výkonom 240 W, podporované je však aj nabíjanie cez konektor USB-C na ľavej strane, no v tom prípade sa nabíja maximálnym výkonom 100 W, takže pri náročnejších hrách to nemusí stačiť. Vtedy odporúčame použiť originálny zdroj. Obidva USB-C porty podporujú prenos obrazu rozhraním DisplayPort, port na pravej strane priamo do dGPU, takže pri hrách by ste mali externý USB-C monitor pripojiť na tento port. Na pravej strane je aj čítačka microSD kariet Pri bežnej práci vydržíte na batériu fungovať 8 – 9 hodín, ale pri hraní náročnejšej hry iba asi 90 – 120 minút.

Verdikt: Vynikajúci všestranný kompaktný notebook s vysokým výpočtovým a grafickým výkonom a s dlhou výdržou batérie pri bežnom používaní.

Technické parametre:

Procesor: AMD Ryzen 9 6900 HS, taktovacia frekvencia 4,9 GHz, 32 GB DDR5-4800, SSD 512 GB M.2 PCIe, grafika: integrovaná Vega 680M + dedikovaný čip  Radeon RX 6800S, displej  IPS 14", rozlíšenie  WQXGA2560 × 1600 px (16:10), 120 Hz, 500 nit; konektivita: Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 2× USB-C, 2× USB-A 3.2, HDMI 2.0, 3,5 mm jack, čítačka microSD kariet batéria 76 Wh; rozmery 312 × 227 × 19,5 mm, hmotnosť 1,72 kg Cena: 2269 EUR (podľa konfigurácie)

+ výkon, kvalitné materiály, výborný zvuk, výdrž na batériu

- pri náročných aplikáciách sa notebook adekvátne zohrieva

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ROG Zephyrus G14

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať