Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Raketoplán Virgin Galactic uskutočnil let za hranicu atmosféry s tromi cestujúcimi na palube

0

Spoločnosť Virgin Galactic vyslala do vesmíru už druhýkrát svoj raketoplán Unity, tentoraz aj s tromi cestujúcimi.  Raketoplán Unity je navrhnutý tak, aby zaviezol ľudí na okraj vesmíru, kde môžu zažiť na niekoľko minút stav bez gravitácie. Raketoplán prekročil zemskú atmosféru prvýkrát v decembri minulého roka, keď vystúpil do výšky 82,7 km, čo je nadmorská výška, ktorú mnohí (ale nie všetci) považujú za začiatok vesmíru.

Pri tomto druhom teste dosiahol výšku 89,9 km, čo je najvyššie číslo v prípade tejto kozmickej lode. Počas testu dosiahla maximálnu rýchlosť, ktorá bola trojnásobkom rýchlosti zvuku, čo je rekord pre spoločnosť Virgin Galactic. Potom zasunula krídla a vrátila sa na pristávaciu dráhu na Zemi.

Unity po prvýkrát niesla do vesmíru troch ľudí namiesto zvyčajných dvoch pilotov.  Išlo dovedna o piaty testovací let Unity a Virgin Galactic plánuje pokračovať v týchto letoch počas celého roka. Z Mohavskej púšte v Kalifornii sa však presunie na nové miesto v Novom Mexiku s názvom Spaceport America. Odtiaľ bude uskutočňovať aj svoje komerčné lety.

Oficiálny dátum ich začatia ešte nebol určený. Zakladateľ Virgin Galactic Richard Branson však povedal, že dúfa, že sa tak stane v lete, potenciálne v júli na výročie pristátia Apolla 11 na Mesiaci. Cena letenky by sa údajne mala pohybovať okolo 200 000 dolárov.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir clovek veda vyskum NASA buducnost lietadlo raketa

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať