SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Recenzia: AOC G2868PQU / Lacné herné 4K

0

Nie je to tak dávno, keď sa ceny herných 4K monitorov pohybovali v ráde tisícok eur. Doba však pokročila, a ako sa dalo čakať, dnes tu máme kvalitné 4K monitory s cenovkou okolo 300 eur za 28-palcovú uhlopriečku. Práve do tejto kategórie patrí aj testovaný AOC G2868PQU.

Monitor je vybavený 28" LCD panelom typu TN s rozlíšením 3840 × 2160 bodov, obnovovacou frekvenciou maximálne 60 Hz a latenciou 1 ms. Štýlová konštrukcia stojana na jednej nohe s červeným pásikom na zadnej hrane umožňuje nastavenie výšky, sklonu aj otáčanie. Stojan je k monitoru pripevnený štvoricou skrutiek, je veľmi stabilný, takže žiadne kolísanie monitoru nehrozí. Zadnú stranu tvorí blok s elektronikou, ktorý je vystúpený s rovnakými odskokmi zo všetkých strán.

Vďaka tomu sa všetky prípojné miesta nachádzajú zospodu alebo z pravej strany v prípade USB hubu, takže pri montáži na stenu alebo na viacmonitorový držiak nebudú káble prekážať. Panel s matným povrchom je osadený v čiernom rámiku, ktorý na spodnej časti lemuje červená línia zdôrazňujúca príslušnosť k hernému radu. Monitor je vybavený dvojicou 3 W reproduktorov, ktoré majú výduchu smerom dole. Ovládanie je zverené radu dotykových tlačidiel na prednej strane spodnej lišty a nepatrí k najpraktickejším. Prístroj má pomerne široké možnosti konektivity. Nájdete tu dvojicu HDMI, jeden vo verzii 2.0, DisplayPort vo verzii 1.2, VGA, USB hub so štvoricou výstupov štandardu USB 3.1 gen. 1 a nechýba ani jack na pripojenie slúchadiel a audiovstup.

Vzhľadom na cenovku nemožno očakávať, že pôjde o špičkový herný monitor. O tom nakoniec vypovedá aj maximálna frekvencia 60 Hz, aj keď s podporou FreeSync v rozsahu 40 – 60 Hz. Panel je typu TN, čo zabezpečuje nízku latenciu 1 ms, ale na farebnom rozsahu nepridáva. AOC v opise uvádza HDR Ready, no bez bližšieho špecifikovania, čo sa tým myslí. Monitor totiž nespĺňa požiadavky ani najnižšej certifikácie DisplayHDR 400 od VESA, ktorá vyžaduje maximálny jas najmenej na hodnote 400 cd/m2 a 100 % pokrytie farebného gamutu sRGB. Podľa meraní monitor dosahuje maximálny jas 325 cd/m2 a farebný gamut 93 % sRGB. Jediná vec, ktorá poukazuje na kompatibilitu s HDR, je tá, že ak spustíte hru, ktorá podporuje mód HDR, monitor sa doň prepne.

Vzhľadom na parametre displeja to však veľmi dobre nevyzerá, obraz je plochý, s vyblednutými farbami. Lepšie je v tomto prípade mód HDR vypnúť. No ak sa na monitor pozrieme bez ohľadu na HDR, vo svojej cenovej kategórii si nepočína tak zle. Farebný gamut je vzhľadom na TN displej príjemné prekvapenie a po troche nastavovania si dokážete obraz doladiť podľa svojich potrieb. Hráčom väčšinou nejde ani tak o farebnú presnosť, ale o rýchlu reakciu a dobrú viditeľnosť detailov. V týchto parametroch monitor určite nesklame. S novými ovládačmi od nVidie si monitor aspoň čiastočne rozumie aj G-Sync, minimálne do tej miery, že som nepozoroval žiadne trhanie obrazu ani artefakty, všetko fungovalo správne.

Pochopiteľne, nielen hraním je človek živý a väčšina používateľov bude monitor používať aj na bežnú prácu. Tu je výhodné vysoké rozlíšenie, ktoré aj na uhlopriečke 28" umožňuje vykresliť množstvo informácií. Monitor tak dobre poslúži pri kancelárskych aplikáciách, ako aj pri spracovaní zvuku či videa. Výhodná je vysoká variabilita nastavení, ale aj široké možnosti pripojenia. Mnohí ocenia aj 4-portový USB hub, ktorý nebýva štandardom.

Napriek určitým výhradám ide v tejto cenovej relácii o dobrú kúpu, a ak máte obmedzený rozpočet, istotne nesklame.

Verdikt: 4K herný monitor za slušnú cenu.

Špecifikácie:
Displej: 28", rozlíšenie: 3840 × 2160 bodov, pomer strán: 16:9, technológia panela: TN, obnovovacia frekvencia: 60 Hz, latencia: 1 ms, kontrast: 1000:1 (statický), jas: 300 cd/m², VESA kompatibilita: 100 × 100, pripojenie: 1× DisplayPort 1.2, 1× HDMI 1.4, 1× HDMI 2.0, 3,5 mm jack audio vstup, 3,5 mm jack na slúchadlá, VGA, USB hub 1× vstup, 4× výstup, reproduktory 2× 3 W, rozmery (v × š × h): 510 × 731 × 240 mm, hmotnosť: 4,9 kg

Cena: 290 EUR

+ Flicker Free, FreeSync 60 Hz, konštrukcia stojana, USB hub, 4K rozlíšenie
- Nepraktické ovládanie, problematická podpora HDR

Kvalita obrazu: 85
Výbava:   95
Ovládanie: 70
Spracovanie: 90
Celkovo: 85

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
AOC monitor pocitac Gaming gamer kvalita 4K displej notebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať