SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Recenzia: Panasonic Lumix LX100 II - Na kvalitné fotografie z ciest

0

Panasonic predstavil Lumix LX100 už v roku 2014 a v lete minulého roka prišiel na trh jeho nástupca LX 100 II.  

Panasonic LX 100 II patrí do kategórie high-end kompaktov a jeho predchodca bol odpoveďou na konkurenčný model Sony RX 100 s 1“ snímačom. Panasonic síce miniatúrne rozmery svojho súpera nedosahuje, zato však ponúka väčší snímač formátu Micro 4/3 (teda s rozmerom, aký používajú firemné bezzrkadlovky GH5 či G9), ktorý v novinke prichádza s vyšším rozlíšením 17 Mpx (efektívne). To je aj najväčší rozdiel oproti predchodcovi, ktorý ponúkal iba 13 Mpx.

Snímač typu Micro 4/3 má asi 1,6-krát väčšiu plochu ako jednopalcový snímač konkurencie, čo prináša veľmi dobrý odstup signálu od šumu, a teda nižšiu šumovú hladinu pri vyšších citlivostiach až po ISO 25 600. O spracovanie obrazu sa stará nový obrazový procesor Venus Engine. Zostal výborný, vysoko svetelný zoomový objektív Leica DC VARIO-SUMMILUX f1,7-2,8 s prepočítanou ohniskovou vzdialenosťou zodpovedajúcou 24 – 75 mm pri 35 mm políčku, ktorý umožňuje ostriť už od 3 cm. Objektív je vybavený výkonným optickým stabilizátorom Power O.I.S. Optickú zostavu tvorí 11 členov v 8 skupinách, medzi nimi 2 ED členy a 5 asférických členov s 8 asférickými povrchmi, čo prináša ostrú kresbu, jemný prenos kontrastu a minimum optických chýb.

Veľká výhoda je aj schopnosť makro ostrenia už od 3 cm na najširšom ohnisku (alebo 30 cm na najdlhšom, čo ocenia predovšetkým milovníci makrofotografie). Koncepcia fotoaparátu sa nezmenila, takže v ľavom hornom rohu nájdete elektronický hľadáčik s rozlíšením 2,76 milióna bodov, ktorý pokrýva 100 % scény a má pomer zväčšenia 0,7× (ekv. 35 mm). V strede je umiestnený nový dotykový displej s uhlopriečkou 3“ a s vyšším rozlíšením 1,24 mil. bodov, žiaľ, stále bez možnosti polohovania.

O používateľsky prívetivé ovládanie sa okrem displeja stará aj systém ovládacích prvkov, v ktorom nechýba clonový prstenec, príkazové koliesko či volič na priame nastavenie expozičného času alebo korekcia expozície. Všetky potrebné funkcie sú tak dostupné priamo na mechanických ovládačoch. Nie je potrebné nastavovanie v menu alebo špeciálny volič programov. Stačí len pootočiť clonovým či expozičným prstencom a hneď máte časovú/clonovú automatiku/program alebo manuál. Na telese objektívu je aj dvojica posuvných prepínačov na prepínanie režimu zaostrenia a na rýchlu zmenu formátu (3:2, 16:9, 1:1, 4:3). LX100 II má totiž multi-aspect senzor, takže zmenou pomeru strán neprichádzate o uhol záberu a o rozlíšenie iba minimálne (nejde o obyčajné orezanie zhora, pri pomere 16:9 vidí viac do šírky). Takúto techniku používa aj GH5S.

Okrem toho je tu množstvo používateľsky nastaviteľných tlačidiel. Prístroj dokáže automaticky ostriť asi za 0,1 s. Pri sekvenčnom snímaní zvláda 11 sn./s s konštantným zaostrením alebo 5,5 sn./s pri kontinuálnom preostrovaní. Vďaka režimu Starlight AF možno automatické ostrenie použiť aj pri nočnom fotografovaní hviezd, prístroj dokáže vyhodnotiť pomer kontrastu aj na veľmi malej ploche. Špecialitou Panasonicu je aj režim 4K foto, pri ktorom sa natáča videozáznam v rozlíšení 4K rýchlosťou 30 sn./s a jednotlivé okienka potom možno uložiť ako samostatné fotografie s rozlíšením 8 Mpx.

Medzi ďalšie novinky patrí funkcia Auto Marking, umožňujúca jednoduchý prechod na vybrané okienko, alebo Sequence Composition, vďaka ktorej sa dá spájať viac okienok do jednej fotografie (rozfázovanie pohybu). K dispozícii sú aj funkcie Post Focus (priebežné ostrenie do rôznych miest a následný výber najvhodnejšie zaostreného okienka) a Focus Stacking (skladané snímky s rôznou rovinou ostrenia). Režim Light Composition uľahčuje fotografovanie ohňostrojov alebo nočných záberov. Nový je aj čiernobiely kreatívny program L.Monochrome D s dynamickým kontrastom medzi jasmi a tieňmi pri zachovaní všetkých detailov, pri ktorom možno voliť rôznu intenzitu zrna na autentický filmový vzhľad.

Pod krytkou na pravej strane je umiestnený port HDMI a micro USB. Cez ten sa aj nabíja batéria. Môžete tak na nabitie použiť kábel USB pripojený do sieťového adaptéra, počítača alebo powerbanku, nabíjanie je však veľmi pomalé a externú nabíjačku v balení nenájdete. Li-ion akumulátor má kapacitu 1025 mAh. Slot na kartu SD podporuje karty SDXC UHS-I U3. Interný blesk fotoaparát nemá, v balení sa však dodáva malý prídavný blesk. Medzi konektivitou už nenájdete NFC, ale k Wi-Fi pribudol bluetooth, čo umožňuje jednoduché zdieľanie fotografií. Vďaka podpore štandardu Bluetooth Low Energy môže fotoaparát udržiavať konštantné spojenie s telefónom alebo tabletom a pritom spotrebovávať len minimum energie.

Panasonic sa už tradične spolieha na zaostrenie DFD. Systém pri ňom vyhodnocuje dvojicu rozdielne zaostrených snímok. Technológia sa stále zlepšuje, ale oproti vyšším modelom je zaostrovanie pomalšie. Na výber je niekoľko režimov zaostrenia – od jednobodového až po automatické trackovanie objektov, ktoré už zamyká objekty so slušnou úspešnosťou a je schopné pomerne spoľahlivo ich sledovať aj pri zmene zoomu. K dispozícii je aj detekcia tvárí, ktorá pracuje spoľahlivo, no s klesajúcim svetlom jej úspešnosť klesá. Pomocou režimu 4K Photo možno využívať aj Post Focus, keď si sami môžete vybrať, ktorú snímku si chcete ponechať. Spolu s touto funkciou sa dá použiť aj Focus Stacking, ktorý zloží jednotlivé expozície na zvýšenie hĺbky ostrosti. Niektoré scény zvládne dobre, ale väčšinou sa neubránite artefaktom. 

Video vyniká hlavne v 4K výbornými detailmi aj slušnou stabilizáciou, vyhovujúci je aj pomerne plynulý zoom, ktorý možno ovládať aj pomocou dotykového displeja s dvoma rýchlosťami. Expozícia sa dá nastaviť pred začatím natáčania aj v jeho priebehu, žiaľ, tak ako u predchodcu s cvakaním clonového krúžku. Expozičné časy sú podporované od 1/16 000 sekundy do 1/25 sekundy. Full HD video je podporované až do 60p a je natáčané bez orezania, teda v rozsahu 24 – 75 mm, v prípade 4K videa sa používa len 8,3 Mpx výrez zo senzora. Výsledkom je prepočítaný ohniskový rozsah 30 až 94 mm.

Zaostrovanie vo videorežime sa oproti predošlej generácii veľmi neposunulo a režim video je vhodný iba na nenáročné výletné natáčanie. Tomu nasvedčuje aj absencia vstupu na mikrofón. Pomocou aplikácie Image App možno prístroj ovládať z mobilu vrátane živého náhľadu a takisto sa dajú prenášať fotky do mobilného telefónu. To je možné vďaka technológii bluetooth s nízkou spotrebou aj na pozadí pri vypnutom fotoaparáte. Kvalita fotografií vcelku zodpovedá kategórii prístroja. V slabších svetelných podmienkach je použiteľná citlivosť do ISO 1600, keď je už síce šum v obraze viditeľný, ale nie rušivý.

V prípade potreby sa dá ísť až do ISO 6400, to je však v podstate už hranica. Vyššie už šum výrazne vidieť a fotky sú použiteľné v čiernobielej podobe alebo na displeji mobilu. V protisvetle musíte počítať s množstvom odleskov na objektíve. Objektív má v celom rozsahu pomerne slušnú kresbu v strednej časti, smerom k okrajom však obrysová ostrosť klesá. Zoomovanie by mohlo byť aspoň v režime foto o niečo rýchlejšie. Prístroj vyniká množstvom režimov a možností, ktoré nájdete aj na vyšších modeloch výrobcu. Sú medzi nimi aj rôzne verzie bracketingu či časozberné snímanie až do rozlíšenia 4K 30p.

Samozrejmosť je konektivita bluetooth a Wi-Fi, vďaka čomu môžete prístroj ovládať, ale aj prenášať fotky do mobilu. Možno ich prenášať aj na pozadí počas fotenia. Na záver môžem konštatovať, že novinka neprináša žiadnu revolúciu, ide skôr o evolučné zlepšenie úspešného modelu. Prístroj ocenia hlavne používatelia, ktorí veľa cestujú, potrpia si na kvalitné fotky, ale nemôžu alebo nechcú so sebou ťahať väčšie fotoaparáty. Je takisto ideálnou voľbou pre dovolenkových fotografov, ktorí za vrchol umenia nepovažujú selfie z mobilu. 

Verdikt: LX 100II ocenia hlavne cestovatelia, ktorí požadujú malé rozmery a vysokú kvalitu obrazu.

Špecifikácie:
Snímač CMOS 17 Mpx micro 4/3, ISO 200 – 25 600, objektív 24 – 75 mm F1,7 – 2,8, zoom, optická stabilizácia obrazu, 3" dotykový LCD displej bez možnosti nastavenia polohy, hľadáčik 2,76 mil. bodov, sériové snímanie 11,0 fps, video max. 4K 30p H.264/AVC 100 Mb/s, bluetooth a Wi-Fi, rozmery 115 × 66 × 64 mm, hmotnosť 392 g

Cena: 899 EUR

+ Kvalita výstupov, výbava, bezdrôtové ovládanie a prenos na pozadí, veľký snímač, rozmery 
- Iba pevný LCD

Hodnotenie: 
Foto: 90
Video: 85
Výbava: 95
Ovládanie: 90
Vyhotovenie: 95
Celkovo: 91

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Panasonic kamera foto video kvalita

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať