SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Redmi Note 12 - cenovo dostupný smartfón s výborným displejom

0

Priaznivú cenu sa podarilo dosiahnuť použitím čipsetu podporujúceho 4G konektivitu. V ponuke je aj podobne vybavený model s prívlastkom 5G, avšak stojí o 100 eur viac. Dizajn by sa dal označiť ako unifikovaný, čo je pre lacný smartfón pochvalou, pretože od drahších modelov sa navonok nelíši, rozdiel je len v materiáloch a hardvérovej výbave.  Rozmery Redmi Note 12 sú do značnej miery podmienené displejom s uhlopriečkou 6,67 palcov. Ten zaberá 85% plochy hornej steny. Okraje displeja sú relatívne tenké a malá „brada“ je v tejto cenovej triede akceptovateľná.

Zadná stena je z plastu, ktorého jemne matná povrchová úprava imituje svetlú tyrkysovú metalízu. Je plochá, nemá zaoblené hrany a na povrchu neuľpievajú odtlačky prstov.  Dizajnovou dominantou je mierne vystupujúca platforma s tromi objektívmi zadného fotoaparátu a LED svetlom. Smartfón má certifikáciu IP53, čo znamená odolnosť  proti prachu a striekajúcej vode. Na pravej strane sú tri obvyklé tlačidlá, pričom snímač odtlačkov je integrovaný v tlačidle zapnutia/uspatia. Na pravej strane v hornej časti je trochu netypicky umiestnený slot na dve SIM karty a micro SD pamäťovú kartu. Umiestnenie slotu chválim, pretože na rozdiel od slotov na hornej, či dolnej strane sa nemôže stať, že nástroj na otváranie slotu, prípadne kancelársku sponku zasuniete omylom do nesprávneho otvoru a môžete si prepichnúť niektorý z mikrofónov.

AMOLED displej s mierne zaoblenými bokmi a uhlopriečkou 6,67″ má rozlíšenie Full HD+, čiže 1080 x 2400 pixelov. Pri tejto uhlopriečke to predstavuje hustotu pixelov 395 PPI, čiže pixelov na palec. Pri hraní aj dynamickom používateľskom rozhraní, napríklad pri rýchlom rolovaní obsahu oceníte maximálnu obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Pri aplikáciách, ktoré takúto frekvenciu nepotrebujú sa zníži na 60 Hz, čím sa trochu zníži spotreba. Displej zobrazuje živé farby a intenzita jasu podsvietenia je dostatočná aj na čítanie na priamom slnečnom svetle. V strede som pri jase nastavenom na maximum nameral 520 nitov. Automatika vie nastaviť ešte vyšší jas. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3.

Srdcom smartfónu je čipset Qualcomm Snapdragon 685, ktorý je navrhnutý skôr s ohľadom na nízku spotrebu, avšak nedá sa zahanbiť ani výkonom. Stačí na väčšinu aplikácií a zahráte sa aj stredne náročné hry. Samozrejme náruživejší hráči siahnu po výkonnejšom (a drahšom) smartfóne, avšak na príležitostné hranie Redmi Note 12 postačí. U niektorých náročnejších hier bude potrebné nastaviť menšie rozlíšenie obrazu. Moderné hry si otestujú možnosti smartfónu na ktorom bežia a podľa toho automaticky upravia nastavenie tak aby poskytli hráčovi čo najlepší vizuálny zážitok. V AnTuTu benchmarku som z troch po sebe idúcich testoch dosiahol skóre 324 230. Batéria Redmi Note 12 má kapacitu 5000 mAh a pri bežnom používaní vydrží minimálne dva dni. V balení je 33 W nabíjačka , ktorou smartfón nabijete približne za 80 minút. Reprodukcia zvuku je len mono a kvalita zvuku je pomerne dobrá. Aby ste si naplno vychutnali hudbu, alebo zvuk videí odporúčam použiť slúchadlá. Výrobca pamätal aj na konzervatívnejších používateľov a zachoval 3,5 mm Jack konektor na pripojenie slúchadiel, alebo externého reproduktora.    

Zadný fotoaparát má tri plnohodnotné objektívy, hlavný mierne širokouhlý objektív , ktorý má zorný uhol približne ako ľudské oko a svetelnosť f/1,8,  ultra širokouhlý objektív so zorným uhlom 120˚ a svetelnosťou f/2.2 a trojicu dopĺňa makro objektív.  Snímač hlavného fotoaparátu má rozlíšenie 50 megapixelov. Implicitne je nastavený mód zlúčenia viacerých pixelov do jedného, čím sa dosiahne lepšia citlivosť na svetlo pri rozlíšení 12,5 MPx, avšak sa môžete prepnúť aj do natívneho 50 MPx rozlíšenia. Pri dobrých svetelných podmienkach budú vaše fotky ostré, dobre prekreslené s dobrou dynamikou jasu a farieb. Zaostrovanie je niekedy nepatrne pomalšie, avšak výsledkom je zvyčajne dobrý záber.  Ultra širokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 8 MPx a makro objektív, ktorý môžeme považovať skôr za doplnkový má rozlíšenie 2 MPx. Video je možné nakrúcať v rozlíšení 1080p pri maximálnej snímkovej rýchlosti 30 fps. Ultra širokouhlý fotoaparát dáva pri dennom svele uspokojivé výsledky, za súmraku, večer a v noci uprednostnite hlavný fotoaparát. Vyskúšajte nočný režim, alebo radšej v Pro režime nastavte dlhší čas expozície, aby sa znížilo ISO a tým aj šum, no musíte smartfón o niečo oprieť, alebo na niečo položiť, aby sa obraz nerozhýbal.

Možnostiam fotoaparátov Redmi Note 12 som venoval samostatný článok

Redmi Note 12 má operačný systém Android 13 s používateľskou nadstavbou MIUI 14, ktorá je optimalizovaná s ohľadom na plynulosť používateľského rozhrania, je prehľadná a umožňuje intuitívne ovládanie. Samozrejme používateľské rozhranie si môžete prispôsobiť tak, aby vám vyhovovalo. Aj počet predinštalovaných aplikácií je v rozumných medziach a niektoré z nich, napríklad Galéria, prehrávače hudby a videí, či správca súborov sú používateľsky prívetivejšie, než aplikácie od Google. Trochu kontroverzná je aplikácia Security. Funguje výborne, kontroluje inštalované aplikácie, spravuje a optimalizuje využite RAM a úložného priestoru, spotrebu dát, či spotrebu batérie. Problém je v tom, že je trochu „dotieravá“, oznamuje vám aj pozitívne informácie väčšinou spolu s reklamou. To by pribalené aplikácie robiť nemali, no zrejme príjem z reklám pomáha udržať cenu smartfónu v rozumnej miere.

Verdikt: Cenovo dostupný smartfón s výborným displejom, dobrými fotoaparátmi a rýchlym nabíjaním.

Technické údaje: Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 685  (4 x 2,8 GHz Cortex A73 + 4 × 1,9 GHz Cortex A 53), 6 nm technológia; GPU Adreno 610, pamäť: 4 GB RAM, 128 GB úložný priestor;  displej: 6,67 palcový AMOLED 120 Hz, 1 200 nit (v špičke), rozlíšenie 1080 x 2400, 20:9,  395 PPI;   Fotoaparát: zadný ultra širokouhlý 8 MPx, f/2.2, zorný uhol 120˚;  hlavný širokouhlý: 50 MPx, f/1.8,  makro fotoaparát: 2 MPx, f/2.4; predný fotoaparát: 13 MPx,  f/2.5; Operačný systém Android 13 s nadstavbou MIUI 14;  WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0; Batéria:  5000 mAh; Rozmery: 165,7 x 76 x 7,9  mm; Hmotnosť 183 g. Cena: 219 eur

+ dizajn, displej, výdrž batérie, rýchle nabíjanie

- nepodporuje NFC, nočný režim by potreboval trochu vylepšiť

Hodnotenie 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Redmi Note 12 Xiaomi

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať