SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Revolučný naťahovací materiál, ktorý vyžaruje svetlo a sám sa “opraví”

0

V súčasnosti sa uskutočňujú rôzne experimenty s naťahovacími elektronickými displejmi, no stále čakáme na to, kedy sa dostanú do výroby. Teraz vedci vytvorili jeden, ktorý sa nielenže dá naťahovať, ale sa aj sám opraví, keď je poškodený. Experimentálna nová technológia, ktorá je určená na použitie v zariadeniach emitujúcich svetlo, sa nazýva HELIOS (Healable, Low-field Illuminating Optoelectronic Stretchable).

Vyvíja ho tím na Singapurskej národnej univerzite a má podobu priehľadnej elastickej gumovej fólie vyrobenej zo zmesi fluórolastoméru a povrchovo aktívnej látky. Fluóroelastoméry sú syntetické kaučuky na báze fluórovaných uhľovodíkov, zatiaľ čo povrchovo aktívne látky znižujú povrchové napätie medzi dvoma kvapalinami (často sa používajú ako detergenty).

Materiál umožňuje ukladať viac elektrického náboja pri nižšom napätí ako iné technológie naťahovateľného displeja. Vďaka tomu dokáže údajne osvetľovať 20-krát jasnejšie než iné takéto materiály, pričom pracuje pri štyrikrát nižšom napätí, možné je dokonca jeho bezdrôtové napájanie.

Pretože väzby medzi jeho molekulami sú reverzibilné, po prerezaní alebo prepichnutí sa môže sám opraviť, a to v bežnom prostredí, netreba ho napríklad zahrievať, aby došlo k oprave. Táto technológia by sa mohla uplatniť v bezdrôtových displejoch s dlhou životnosťou alebo v koži mäkkých robotov, ktoré pracujú v tmavých prostrediach (napr. pri záchranných prácach).

Takéto displeje vyžarujúce svetlo by boli nielen odolné, ale aj energeticky účinné. Okrem toho by mohli priniesť úspory nákladov pre výrobcov a boli by šetrné aj k životnému prostrediu. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum material inovácie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať