SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

4

Ak bude hladina oceánov naďalej stúpať súčasným tempom, Francúzska Polynézia by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia. Preto sa miestna vláda rozhodla preskúmať možnosť presunu svojich občanov do skutočného plávajúceho mesta. Vláda už podpísala dohodu s dizajnérskou firmou Seasteading Institute zo San Francisca a výstavba by sa mala začať v roku 2019. Plány by mali byť dokončené v tomto roku a schválené do konca roka 2018.

Plán by nielen zachránil obyvateľov Tahiti, najľudnatejšieho ostrova Francúzskej Polynézie, ktorým v najbližších desaťročiach hrozí zaplavenie domovov, ale by ponúkol jedinečnú možnosť na turistiku, čo by mohlo krajinu ekonomicky posilniť.

Francúzska Polynézia má relatívne pokojné, plytké vody, ktoré ponúkajú ideálne miesto na výstavbu trvalých plávajúcich budov. Začať sa má v malom, najprv vzniknú prístrešky pre niekoľko desiatok prvých obyvateľov, a ak to dopadne dobre, mesto bude expandovať, aby mohlo pojať „stovky a tisícky ľudí“.

Plán však má aj svojich odporcov. Kým Seasteading Institute tvrdí, že takéto plávajúce mesto je udržateľné, mnohí sa obávajú, že firma chce len zarobiť.

Uvidíme, ako sa bude plán vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch, každopádne to na obrázkoch vyzerá dobre.

Zdroj: Sciencealert

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
plavajuce mesto

4 komentáre

Don't want to live on this planet anymore reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

26.1.2017 12:01
Jasne, podme riesit nasledok miesto priciny.
Aby sme sa zamysleli nad tym, ze niekde je chyba (ekonomika rastu, spotreby, vyrabaj, nakupuj, konzumuj. Alebo, ak by sa tie auta nekazili, nebolo by co vyrabat, dosla by "kriza" a ekonomika stagnovala.) A to predsa nikto nechce. Podme radsej "rast" a spolu s nami aj hladina mori a oceanov.
Bravo.
Reagovať

Kedy? "by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia" reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

23.1.2017 15:01
prvá veta hneď nezmyselná!!!
Reagovať

RE: Kedy? "by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia" reakcia na: Kedy? "by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia"

25.1.2017 19:01
vsak si to vypocitaj. Co sa ti nepaci... aj tak to je jedno. Treba sypat peniaze do hypotetickych projektov podobnym Ala Hyperloop a teraz plavajuce city. Co mna viac znepokojuje je, ci sa vobec pytali ludi, ci chcu zit v takomto meste. Cele sa to tam bude hybat, mne staci, ked sa zena otoci na druhy bok v posteli, tak ma chytaju mrle, ci je zemetrasenie alebo dom pada...
Reagovať

Rovnou toto reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

23.1.2017 00:01
:D https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjGtqS--tbRAhVDWRoKHdaXB30QjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwall.alphacoders.com%2Fby_sub_category.php%3Fid%3D182136&psig=AFQjCNGY8bIo7IExRXiJgHsBwDF8aM2TPA&ust=1485215884493973
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať