SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Rimac Nevera sa stal najrýchlejším elektromobilom na svete s rýchlosťou 412 km/h

Technológie
0

Chorvátsky výrobca elektrických hyperautomobilov Rimac oficiálne ohlásil rekord v maximálnej rýchlosti elektrického vozidla, a to neuveriteľných 412 km/h, čo predstavuje rozdiel 146 km/h v porovnaní s najvyššou rýchlosťou, ktorú overiteľne dosiahol elektromobil Tesla Model S Plaid. Je pravda, že nevšedná Nevera je najrýchlejšie zrýchľujúce sériovo vyrábané auto v histórii, ale ide o dvojmiestne hyperauto za 2,1 milióna USD, zatiaľ čo Model S Plaid je päťmiestny rodinný automobil za 136 000 USD.

Rimac vzal Neveru na trať Automotive Testing Papenburg, aby tam dosiahol najvyššiu rýchlosť. Trať obsahuje dlhé, rýchle, klopené zákruty ústiace do dvoch štvorkilometrových roviniek, čo z nej robí jedno z mála miest na svete, ktoré je bezpečné na tento druh testovania. Na overenie výsledkov bolo nainštalované meracie zariadenie Racelogic V-Box založené na GPS. Celý priebeh si môžete pozrieť vo videu.

Štvormotorové hnacie ústrojenstvo Nevery má neuveriteľných 1914 koní (1427 kW) a krútiaci moment 2360 Nm. Všeobecný problém pri maximálnych rýchlostiach elektromobilov je prevod. Väčšina elektrických vozidiel vrátane Nevery sú jednorýchlostné vozidlá optimalizované na rýchly rozjazd. 

Modely Nevera určené pre zákazníkov sú obmedzené na 352 km/h a Rimac odomkne plný výkon auta iba na špeciálnych zákazníckych akciách „s podporou tímu Rimac a za kontrolovaných podmienok“. Rýchlosť 412 km za hodinu je prekvapivo blízko k úplnému rýchlostnému rekordu sériového vozidla, ktorý momentálne drží spoločnosť Shelby Supercars (SSC) z USA.

Predplatné NEXTECH 2021

Jej modelu Tuatara bola overiteľne nameraná rýchlosť 455 km/h. SSC však dosiahol tento oficiálny rekord na krátkej dráhe a Tuatara je jedným z mála spaľovacích automobilov, od ktorých sa všeobecne očakáva, že nakoniec zaznamenajú maximálnu rýchlosť vysoko nad 300 míľ za hodinu (483 km/h).

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať