SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Kovová náplasť pod pazuchy by mohla vyriešiť problém silného potenia

Technológie
0

V nedávnej štúdii, ktorú v USA vykonal výrobca Candesant Biomedical, sa zistilo, že náplasť, ktorá sa zahrieva pri kontakte s potom a dočasne deaktivuje potné žľazy, pomohla viac ako 80 percentám pacientov liečených na nadmerné potenie, známe aj ako hyperhidróza. Potenie je spôsob, ako sa telo ochladzuje. Keď vaša teplota stúpne, mozog vyšle nervový signál do ekrinných potných žliaz, aby sa vytvoril pot.

No pri hyperhidróze sa predpokladá nadmerná aktivita príslušných nervov, čo znamená, že signály sa vysielajú, aj keď sa telo neprehrieva. Nadmerné potenie môže byť spôsobené aj zdravotnými problémami vrátane hyperaktívnej štítnej žľazy, ale môže to byť takisto vedľajší účinok liekov, ako sú antidepresíva. Liečba nadmerného potenia sa zvyčajne začína účinnými antiperspirantmi, ktoré blokujú kanály a bránia uvoľňovaniu potu. 

Predplatné NEXTECH 2021

Ďalšie možnosti zahŕňajú injekcie botulotoxínu (známeho aj pod značkou Botox) alebo lieky nazývané anticholinergiká, ktoré blokujú nervové signály z mozgu do potných žliaz. Tieto liečby sa však často musia pravidelne opakovať a môžu mať vedľajšie účinky, ako je sucho v ústach a rozmazané videnie. 

Nová náplasť na jedno použitie je neinvazívny prostriedok bez vedľajších účinkov konvenčnej liečby a v prípade potreby sa dá ľahko zopakovať. Je vyrobená z fólie z alkalického kovu. Keď sa aplikuje na pokožku podpazušia, chemická reakcia medzi kovom a vodou v pote vytvára teplo, ktoré dočasne zastaví činnosť ekrinných žliaz.

Pacient používa náplasť tri minúty a pociťuje mierne zahrievanie počas aplikácie. V nedávnej pilotnej štúdii, v ktorej sa zúčastnilo 16 ľudí s hyperhidrózou, 83 percent tých, ktorí použili fóliovú náplasť, zaznamenalo po šiestich týždňoch zníženie potenia buď na nevýrazné, alebo mierne. Tí, ktorí používali placebo náplasť, nevideli žiadnu zmenu vo svojom stave. 

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať