HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Robot sa pozorovaním človeka sám naučil chytiť loptu

Technológie
0

Tím výskumníkov z Centra pre inteligentnú a interaktívnu robotiku pri Kórejskom inštitúte vedy a techniky (Korea Institute of Science and Technology – KIST) vyvinul spôsob výučby „robotov riadených impedanciou“ prostredníctvom demonštrovania požadovanej činnosti ľuďmi.

(Impedančné riadenie je dynamické ovládanie vzťahujúce sa na silu a polohu. Sila vyvinutá človekom súvisí s tým, ako rýchlo sa má robot pohybovať/zastaviť. Mechanická impedancia je pomer silového výstupu k pohybovému vstupu, čo je analogické s elektrickou impedanciou, ktorá je pomerom výstupného napätia k prúdu.)

Tento spôsob učenia je založený na elektromyografii svalov, roboty sa teda učia z biosignálov zo svalov človeka. Elektrický signál produkovaný počas aktivity svalov môže byť zachytený na povrchu kože. Nedávno vyvinuté impedančne riadené roboty otvárajú novú éru robotiky založenej na prirodzenej pružnosti ľudských svalov a kĺbov. Očakáva sa, že roboty s pružnými kĺbmi budú schopné behať, preskakovať prekážky a športovať ako ľudia.

No technológia potrebná na to, aby sa roboty naučili pohybovať takýmto spôsobom, doteraz nebola k dispozícii. Vedci z KIST tvrdia, že ako prví na svete vyvinuli spôsob, ako naučiť roboty novým pohybom pomocou signálov z ľudských svalov. Ich technológia deteguje nielen ľudské pohyby, ale aj kontrakcie svalov za použitia elektromyografie (sEMG – surface electromyogram).

Podarilo sa im takto naučiť robota rýchlo a obratne chytiť rýchlo padajúcu loptu prv, než príde do styku s pevným povrchom alebo sa odrazí mimo jeho dosahu. Ide o zručnosti používané futbalovými hráčmi. Snímače s EMG pripevnili na pažu a zápästie muža. Z pohybu jeho ruky sa robot učil pohybovať v priestore a chytiť padajúcu loptu bez akejkoľvek vonkajšej pomoci.

Zdroj: therobotreport.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika clovek vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať