Robotika – konštrukčná stavebnica Totem

0

V našom dlhodobom seriáli venovanom robotike sme sa v súlade so zameraním časopisu sústredili predovšetkým na riadiace jednotky vrátane možností ich programovania a na elektronické komponenty a ich softvérovú obsluhu. Rovnako dôležitá je však aj mechanická konštrukcia. Všetky doteraz predstavené roboty boli buď hotové, alebo sa dodávali ako stavebnica. Možnosť vytvoriť vlastnú konštrukciu robota, či robotického podvozku poskytuje z dosiaľ predstavených riešení jedine stavebnica Lego Technic. 

Nielen konštruktéri robotov, prípadne modelov strojov, či výrobných liniek potrebujú realizovať mechanické konštrukcie. Aj v redakcii potrebujeme občas nejaké prípravky na meranie, generovanie vibrácii, či na demonštrovanie princípu fungovania a väčšinou ich realizujeme so stavebnice Merkúr, ktorej koncepcia je osvedčená, aj keď je stará desiatky rokov. Má však niekoľko nevýhod, predovšetkým hmotnosť a to že diely sú kovové, takže elektroniku od nich treba dôkladne izolovať. 

Napríklad v článku o princípe fungovania dronov by sme uvítali, keby sme mali k dispozícii stavebnicu s ľahkými a pritom pevnými dielmi. Potom by nebol problém postaviť prototyp drona, ktorý by boľ ľahký a mohol lietať. Tieto požiadavky spĺňa stavebnica Totem. V prípade mechanických stavebníc je lepšie raz vidieť, ako dvakrát čítať, takže veľa prezradí naše video.

Základná súprava Totem obsahuje mechanické diely, kovové spojovacie časti a prípravok na ich rezanie. 

Stavebnica Totem Minilab obsahuje aj dosku elektroniky a prepojovacie pole.

Príklady konštrukcií s Microbitom a Arduinom. Konštrukcia vpravo je riadiaca jednotka projektu Továreň na stole. Fungovanie prototypu robotickej výrobnej linky môžete vidieť v závere videa, 

Ako riadiaca jednotka sa využíva doska Totem Duino kompatibilná s Arduinom, ktorá má však viac vstupov a výstupov. K dispozícii sú aj doplnkové dosky s prevodníkmi, ovládacími prvkami, reproduktorom a podobne

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Totem robotika konštrukčná stavebnica stavebnica

Pridať komentár