NICEBOY_062022 NICEBOY_062022 NICEBOY_062022

ŠKOLSTVO: Trenčianska univerzita získa na projekt FunGlass 25 mil. eur

Tlačové správy
0

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne vytvorí Výskumné centrum pre funkčné a povrchovo upravované sklá. Na nové centrum s názvom FunGlass získa 15 miliónov eur z programu Horizont 2020 a 10 miliónov eur z ministerstva školstva. Budovanie centra bude trvať do roku 2020. Celý projekt naplánovali na sedem rokov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Lucia Pušicová s tým, že projekt zameraný na excelentný výskum v oblasti skiel so špecifickými vlastnosťami a modifikáciami ich vlastností, bol jedným z desiatich úspešných medzinárodných projektov vo výzve Horizont 2020 Widespread 2016-2017 – Šírenie excelencie a podpora účasti.

Medzi partnerov projektu patria aj tri zahraničné univerzity a Inštitút skla a keramiky v Madride, ktoré bude Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne koordinovať. Univerzita Friedricha Schillera z Nemecka, Erlangensko-norimberská univerzita Friedricha Alexandra aj Padovská univerzita sú pritom v zozname 500 najlepších univerzít sveta podľa Šanghajského rebríčka.

Rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik uvádza, že nové centrum má za úlohu vytvoriť podmienky pre príchod vysoko kvalitných pracovníkov zo zahraničia a umožniť výmenné pobyty a stáže na partnerských pracoviskách. Predpokladá vytvorenie 44 nových pracovných miest a tiež zvýšenie úrovne výchovy a vzdelávania mladých výskumných pracovníkov. Univerzita tiež plánuje zriadiť medzinárodný doktorandský študijný program. Centrum bude podľa rektora príležitosťou pre budúcich vedcov na Slovensku, ktorí hľadajú výskumné možnosti a perspektívy na medzinárodnej úrovni. Ako dodal, výskum skla a funkcionalizácia povrchov bežných skiel s cieľom zmeny alebo doplnenia ich vlastností sú veľmi perspektívnou oblasťou pre praktické využitie v podnikateľskej sfére energetického i automobilového priemyslu, v zdravotníctve, stavebníctve a ďalších zameraniach.

SITA

Všetky autorove články
FunGlass

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať