SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Samsung Galaxy Note 9 umožňuje prácu na veľkej obrazovke bez dokovacej stanice

Technológie
0

Možno vás prekvapí, že ako prvý článok z testovania novej vlajkovej lode Samsungu som nezaradil obligátne „prvé dojmy“, ale rovno sa venujem pokročilejšej téme – technológii Samsung DeX. Samozrejme má to logiku, pretože po Samsung Galaxy Note 9 siahne veľa podnikových používateľov, ktorí ho budú chcieť naplno využiť. A má to logiku aj pre moje testovanie. Keď výrobca deklaruje, že smartfón umožňuje komfortnú plnohodnotnú prácu tak ho využijem nielen na napísanie recenzie Note 9, ale aj všetkých článkov, počas týždňa, keď mám Note 9 požičaný.  

Vo videu sú ukázané možnosti pripojenia monitora cez USB-C priamo (ak to monitor umožňuje) aj cez redukciu z USB-C na HDMI. Taktiež je vysvetlený rozdiel medzi zrkadlením obrazovky, ktoré umožňuje takmer každý Android smartfón a plnohodnotnou prácou s aplikáciami vo viacerých oknách.

Najvýznamnejšou novinkou je, že nový Note 9 už pre plnohodnotnú prácu na veľkej obrazovke nepotrebuje dokovaciu stanicu DeX. Môžete ju využiť ak ju máte k dispozícii, ale nutne ju nepotrebujete.  Stačí pripojenie cez USB-C, či už priamo, ak to monitor podporuje, alebo cez vhodnú redukciu na HDMI. Použitie Samsung DeX s HDMI adaptérom alebo káblom bez dokovacej stanice je dostupné pre Note9 a Tab S4. Samsung DeX s nutnosťou použiť dokovaciu stanicu je podporovaný na Galaxy S8/S8+, Note8, S9/S9+.

Ak máte pripojený monitor, projektor, alebo televízor cez redukciu z USB-C na HDMI tak telefón nebude napájaný a nabíjaný. Napriek tomu vďaka batérii s kapacitou 4 000 mAH vydržíte v tomto režime fungovať pomerne dlho, za hodinu práce vo worde klesne kapacita batérie približne o 15-20  %. Ak sa pripojíte k monitoru, ktorý podporuje USB-C vstup priamo, telefón bude cez tento kábel zároveň aj napájaný a nabíjaný. Rovnako aj v prípade ak použijete dokovaciu stanicu DeX Pad.

Po pripojení k monitoru môže Samsung Galaxy Note9 sám poslúžiť ako plne funkčná druhá obrazovka, takže niektoré aplikácie, napríklad textový editor môžete mať spustené na monitore a niektoré súčasne na displeji smartfónu. Vo videu je ukázaná situácia ak chcete otvoriť aplikáciu Word na smartfóne, pričom máte v tejto aplikácii už rozpracovaný dokument na monitore musíte aplikáciu reštartovať pričom sa rozpracovaný dokument uloží

Aplikácie môžete nezávisle spúšťať na smartfóne aj monitore

Dotykový displej Note9 môžete použiť ako touchpad, na presúvanie obsahu pomocou funkcie drag and drop, či pracovať na monitore s niekoľkými oknami zároveň. Ak chcete emulovať pravé tlačidlo myši, napríklad na zmenu veľkosti okna, stačí umiestniť kurzor na hranu okna, pritlačiť a pridržať. Takto sa emuluje zatlačenie tlačidla.

Dotykový displej poslúži ako touchad a v prípade potreby aj ako dotyková klávesnica. Tento spôsob zadávania textu sa dá použiť napríklad na zadávanie adries webových stránok. Komfortu hardvérovej klávesnice sa ani zďaleka nevyrovná

Aplikácie môžu na veľkej obrazovke bežať vo viacerých oknách

Podporované aplikácie môžete otvárať vo viacerých oknách, ich veľkosť môžete podľa potreby meniť – rovnako ako v moderných desktopových operačných systémoch. K dispozícii je aj experimentálny mód, zatiaľ v beta verzii, pomocou ktorého sa môžete pokúsiť zväčšiť okno v ktorom bežia aplikácie, ktoré si napevno zachovávajú tvar okna „na výšku“. Niektoré aplikácie a aj webové stránky zmenia pri zmene veľkosti okna usporiadanie používateľského rozhrania skokovo – v okamihu keď sa podľa veľkosti okna domnievajú, že už nebežia na smartfóne, ale na tablete a naopak. 

Ikony podporovaných aplikácií sa štandardne zobrazujú vo veľkom okne na celú obrazovku. Pravé tlačidlo myši zobrazí kontextové menu, ktoré sa natívne na dotykovej obrazovke Android zariadení aktivuje pridržaním. Android je napokon už niekoľko verzií veľmi dobre prispôsobený na prácu s myšou. Pri používaní aplikácií Office okamžite zistíte, že predinštalované aplikácie bez licencie fungujú plnohodnotne len na malých displejoch smartfónov. Aby ste mohli editovať dokumenty na veľkej obrazovke, potrebujete licenciu Office 365. Alternatívou sú Dokumenty Google, prípadne alternatívne kancelárske aplikácie tylu Libre Office, či Hancom Office.

Na veľkej obrazovke môžete hrať aj hry, ktoré podporujú DeX

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy Note smartfon tablet displej bateria nabijanie monitor aplikácia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať