NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Samsung Galaxy Tab S4: Kreslite si a hrajte sa

0

Trh so smartfónmi a tabletmi sa za posledných niekoľko rokov výrazne zmenil a po predstavení prvého phabletu Galaxy Note 1 sa uhlopriečky smartfónov pomaly, ale isto zväčšujú. Šesť palcov a viac dnes nie je nič neobvyklé, preto nečudo, že sa ponuka klasických tabletov na trhu pomerne zredukovala a nájdeme ich iba u niekoľkých prémiových výrobcov. Predsa len 6,5" displej smartfónu už nemá ďaleko od najmenšej 7" uhlopriečky tabletov, navyše poskytuje väčšiu paletu funkcií a vhodnejšie rozmery na bežné nosenie. Iná otázka sú high-end tablety s 10,5" uhlopriečkou, ku ktorým patrí aj testovaný model.

Dizajn a hardvérová výbava

Galaxy Tab S4 je určený predovšetkým profesionálnym používateľom, ale aj tým, ktorí hľadajú vysoký výkon a špičkové funkcie. Prichádza s vynikajúcim dotykovým displejom Super AMOLED s rozlíšením 2560 × 1600 pixelov, ktorý pri uhlopriečke 10,5" poskytuje jemnosť 287 ppi. O pohon sa stará procesor Qualcomm MSM8998 (2,35 GHz + 1,9 GHz), ktorému sekundujú 4 GB RAM a 64 GB interného úložiska UFS. Kapacitu však možno rozšíriť pomocou karty microSD až o 400 GB. K tabletu dostanete aj pero, ktoré má v základnom androidovom režime v podstate rovnaké možnosti ako pri phabletoch Galaxy Note, výrobca však trochu pozabudol na nejaké riešenie jeho nosenia, teda aspoň pokiaľ si neprikúpite puzdro s externou klávesnicou. Ja som ho na test mal s tabletom a jeho súčasťou je aj držiak pera. Za praktické riešenie sa to však aj tak nedá označiť, pero je pomerne hrubé, čo je síce z hľadiska ergonómie pri práci výhoda, ale je veľmi neskladné. Konštrukcia tabletu je kombinácia kovového rámčeka a skla Gorilla Glass z oboch strán. Šírka rámčeka je v porovnaní s dnešnými smartfónmi pomerne veľká, no ak tablet používate bez puzdra, uvítali by ste aj väčšiu. Občas sa totiž stane, že si nechtiac na displeji niečo prepnete, hlavne pri pokuse o držanie jednou rukou. Prednú stranu nič nenarúša, v spodnej časti nenájdete žiadne tlačidlá ani snímač odtlačkov prstov. Tlačidlá sú iba softvérové a snímač výrobca nahradzuje detekciou tváre alebo dúhovky. Zadná strana je hladká, ale v hornej časti je tu výstupok fotoaparátu, ktorý bráni stabilnému položeniu na podložku. Zmysel zadného fotoaparátu pri 10,5" tablete mi trochu uniká a možno by bolo lepšie sa ho vzdať. Na vi­deohovor či na „nevyhnutné“ selfie poslúži aj tak predný. Tlačidlá zapnutia a hlasitosti sú v polohe na výšku vpravo hore. Na vrch­nej strane sú sloty na microSD a micro SIM, zo spodnej nájdete vstup USB-C a 3,5 mm jack. Tablet je vybavený štvoricou reproduktorov, dvoma z prednej a dvoma zo zadnej strany, na ktorých vyladení Samsung spolupracoval s AKG.

Okrem štandardného režimu androidového tabletu je tu podľa vzoru phabletov Galaxy Note k dispozícii aj režim DeX, ktorý možno použiť s externým displejom alebo spustiť priamo na zariadení. V tomto režime sa používateľské rozhranie prepne tak, že pripomína prostredie PC. Aplikácie sa dajú otvoriť v samostatných oknách a môžete ich mať spustených viac naraz. Na prácu je toto zobrazenie vhodnejšie a jeho vy­užitie je najlepšie s externou klávesnicou a monitorom. Veľmi dobre sa pracuje napríklad s už spomínanou klávesnicou s puzdrom, ktoré zabezpečuje aj oporu zariadenia. K tabletu sa pripája takzvaným rozhraním POGO, teda niekoľkými vonkajšími kontaktmi s magnetickým prichytením. Na klávesnici sa dobre píše, má to však chybičku – diakritiku musíte písať iba popamäti, nápisy na klávesoch nie sú a často je jednoduchšie prepnúť na vir­tuálnu klávesnicu. Navyše možno používať iba usporiadanie QWERTY. Pri vážnejšej práci môžete použiť aj klasickú bluetoothovú klávesnicu, prípadne aj s myšou. To však už nie je veľmi cieľom tohto tabletu. Viac ho využijú napríklad grafici, návrhári alebo umelci, ktorí si vďaka kvalitnému peru a vysokému rozlíšeniu môžu aj v teréne či na cestách robiť skice alebo nákresy. Pri práci s perom je však lepšie používať režim Androidu, v ktorom sú k dispozícii aj spomínané nástroje pera, tie v režime DeX trocha nelogicky nenájdete.

Skúsenosti z testovania

Musím konštatovať, že hoci nie som veľkým priaznivcom tabletov, tento ma naozaj za­ujal. Je to zaujímavá kombinácia špičkového displeja Super AMOLED, ktorý je jeden z najlepších, aké na tabletoch nájdete, vysokého výkonu a množstva funkcií. Tablet nenahradí pri práci klasický notebook, v niektorých špecifických nasadeniach však môže byť, hlavne vzhľadom na výborné pero, aj lepšou voľbou. Výkon v benchmarkoch patrí k tým lepším, aj keď na špičkové smartfóny nemá. To však vôbec neprekáža, napriek tomu si poradí aj s najnáročnejšími úlohami. Exceluje pri prehrávaní videa, a to aj v 4K rozlíšení. Displej Super AMOLED je v tomto ohľade iba ťažko prekonateľný a výbornú úroveň poskytuje aj zvukový systém so štvoricou reproduktorov. Bez zaváhania zvládol aj herné tituly ako ­Asphalt 8, World of Tanks či Fortnite. Pre priaznivcov Fortnite navyše Samsung pripravil aj jedno prekvapenie. Ak vlastníte Galaxy Tab S4 alebo Galaxy Note 9, stačí si hru na týchto zariadeniach trikrát zahrať a získate špeciálny skin, ktorý vám budú kamaráti závidieť. Zaujímavá je aj výdrž batérie, ktorá sa napríklad pri sledovaní full HD filmov dostane na 15 hodín. Pri bežnej práci som nabíjal po troch dňoch. Pribalenou rýchlonabíjačkou tablet nabijete asi za dve hodiny.

Parametre:

• Displej: 10,5" Super AMOLED (2560 × 1600), čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 835, MSM8998, 4× 2,35 GHz + 4× 1,9 GHz, 10 nm, grafika: Adreno 540, pamäť: 4 GB + 64 GB, ­microSD až 400 GB, fotoaparát: zadný 13 Mpx , predný 8 Mpx, USB typ C, pin POGO (nabíjanie a dáta na pripojenie klávesnice), bluetooth 5.0, Wi-Fi, USB-C, USB OTG, GPS, ­Glonass, Beidou, Galileo, snímač očnej dúhovky, stereoreproduktory (AKG), dotykové pero S Pen, 3,5 mm jack, rozmery: 249 × 164 × 71 mm, hmotnosť: 483 g (LTE), batéria Li-Pol, 7300 mAh, vstavaná, rýchle nabíjanie, OS: Android 8.1, pero S Pen

Benchmark AnTuTu: 199 300

• Cena: 759 EUR (verzia LTE), 699 EUR (verzia Wi-Fi)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, zvuk, výbava, pero S Pen, veľmi dobrá výdrž, LTE
- Žiadne miesto na pero

HODNOTENIE:

Displej: 100 %
Foto/video: 90 %
Výkon: 95 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie:100 %
Celkovo: 97 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung Galaxy

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať