PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Samsung Tab S7 FE 5G -tablet s veľkým displejom a stylusom na prácu aj zábavu

2

Prívlastky naznačujú, že ide o inovovanú verziu populárneho modelu Galaxy Tab S7, doplnenú o 5G konektivitu, ktorá umožňuje nielen zvýšiť prenosovú rýchlosť, ale hlavne znižuje latenciu. FE znamená Fan edition, čo má naznačiť, že pri inovácii boli zohľadnené požiadavky komunity používateľov. Testoval som model SM-T736b v striebornej farbe. V ponuke je aj čierny, zelený a ružový farebný variant, pričom pribalený stylus S Pen je farebne zladený s tabletom a dá sa k nemu magneticky prichytiť na bok aj zadnú stenu. Stylus rozlišuje 4096 úrovní prítlaku.

Napriek veľkému displeju má tento tablet s kovovým telom relatívne priaznivú hmotnosť 608 gramov, takže sa dá pohodlne používať v dvoch rukách, lepšie v polohe na kolenách a najlepšie na stole v stojane s klávesnicou, ktorú však treba dokúpiť. Dominantou je veľký 12,4-palcový displej s rozlíšením 2560 × 1600 pixelov, ktorý poskytne dostatok priestoru na kreatívnu prácu aj multimediálnu zábavu. Pomer strán 16:10 je ideálny na zobrazovanie tak v režime na šírku, ako aj na výšku. Obnovovacia frekvencia displeja je 60 Hz. Intenzitu jasu podsvietenia som nameral na úrovni 530 nitov. Osciloskop s optickou sondou prezradil, že na reguláciu jasu sa využíva PWM, ale na veľmi vysokej frekvencii 64 kHz, čo oko nemá šancu postrehnúť. Displej má primerane široké okraje, ktoré sú v prípade tabletu nevyhnutné, aby ste ho mohli v obidvoch polohách spoľahlivo a pohodlne držať a používať. Veľkosť displeja priam nabáda zobraziť niekoľko okien aplikácií súčasne. Multi-Active Window umožňuje mať otvorené tri aplikácie naraz, takže môžete napríklad hľadať informácie na webe, robiť si poznámky a ešte mať zobrazenú aplikáciu na komunikáciu. Funkcia Second Screen umožňuje premeniť tablet na sekundárnu obrazovku počítača a takto si zväčšiť pracovnú plochu. V ére mobilnej práce odkiaľkoľvek je to veľmi užitočná vlastnosť.

Keď si k tabletu pripojíte externú klávesnicu, môžete si takto pripravovať podklady na prácu či štúdium. Aplikácia Samsung Notes umožňuje konvertovať ručne písané poznámky na text. Celkom dobre pracuje aj pri slovenskom rukopise a musím pochváliť aj vyhľadávanie, ktoré funguje v ručne písanom texte, ako aj texte napísanom na klávesnici. Aplikácia Noteshelf umožňuje vytvárať podrobné farebné poznámky, ktoré presne zachytia vaše myšlienky. Funkcia App Pair umožňuje uložiť často používanú kombináciu aplikácií a potom ich rýchlo spoločne spustiť a pokračovať v práci. Na kreslenie aj technické skice môžete využiť aplikácie Clip Studio Paint a Canva, ktoré spolupracujú so stylusom S Pen. Použitá čipová súprava podporuje aj funkciu telefonovania, samozrejme, len v hlasitom režime. Vstavaný mikrofón je relatívne kvalitný, čo oceníte pri videohovoroch a videokonferenciách.

Aj v tomto prípade platí, že fotoaparáty v tabletoch sa používajú hlavne na dokumentačné účely, fotoaparátom smartfónov, kde je fotenie jedna z primárnych funkcií, sa konkurovať nesnažia. Fotky sú pri dobrom osvetlení kvalitné a plné detailov. Dobrý obraz má aj selfie kamera, určená predovšetkým na videokomunikáciu. Využíva sa aj na autentifikáciu 2D skenom tváre. Táto funkcia pri dobrom svetle pracuje relatívne spoľahlivo, ale pomalšie, ako ste zvyknutí pri smartfónoch. Videá môžete obidvoma fotoaparátmi nahrávať v rozlíšení 1080p s maximálnou snímkovou frekvenciou 30 fps.

Srdcom tabletu je čipová súprava Snapdragon 735G, pričom G v označení znamená podporu grafiky optimalizovanej na hry. Plynulé zobrazovanie scén aj v náročnejších hrách to potvrdilo, aj keď grafické jadro Adreno 619 sa pri vysokom rozlíšení displeja musí poriadne činiť. Napriek tomu sa tablet neprehrieva. Zrejme aj výkonovo-tepelná bilancia bola jeden z dôvodov, prečo má displej maximálnu obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. V náročnejších hrách klesne frekvencia zobrazovania na 30 fps. Zobrazovanie používateľského rozhrania je plynulé.

Úložný priestor 64 GB je v cloudovej ére postačujúci, rozpracované dokumenty máte predsa synchronizované na Disku Google, One Drive či inej cloudovej službe. Aj keď používateľ má k dispozícii približne 46 GB, bez problémov si môžete lokálne uložiť aj niekoľko filmov či videí, väčšiu zásobu multimediálnej zábavy na cestu či dovolenku si uložíte na kartu microSD. Súborový systém exFAT umožňuje uložiť aj niekoľkogigabajtové multimediálne súbory. Port USB-C podporuje štandard USB 3.2 (gen. 1) vrátane obrazového výstupu a tablet podporuje technológiu Samsung Dex.

V balení nájdete 15 W nabíjačku, ktorá batériu s kapacitou 10 090 mAh nabije približne za 3 a pol hodiny. Ak chcete využiť rýchle nabíjanie batérie s kapacitou 10 090 mAh, potrebujete výkonnejšiu nabíjačku, schopnú dodať príkon 45 W. Vtedy sa batéria nabije za 90 minút. Výdrž závisí od spustených aplikácií. Pri primeranom jase displeja a nenáročnej aplikácii dosiahnete výdrž 12 – 15 hodín.

Verdikt: Dizajnovo atraktívny tablet s výborným displejom a dotykovým perom na všestranné použitie.

Technické údaje:

Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 750G 5G s frekvenciou jadier (2 × 2,2 GHz Kryo 570 + 6 × 1,8 GHz Kryo 550), 8 nm technológia; GPU Adreno 619, pamäť: 4 GB RAM, 64 GB úložný priestor + slot na kartu microSDXC; displej: 12,4-palcový TFT, rozlíšenie 2560 × 1600 (16:10), 243 PPI; fotoaparát: zadný: 8 Mpx, f1/1,9; predný: 5 Mpx, f1/2,2; konektivita: 5G, Wi-Fi 802-11ac, bluetooth 5.2; operačný systém Android 11 s nadstavbou One UI 3.1.1; batéria: 10 090 mAh; rozmery: 284,8 × 185 × 6,3 mm; hmotnosť 608 g; Cena: 650 EUR

+ Pribalené pero S Pen, kvalitný displej, kovové telo, výdrž batérie

- Relatívne malá kapacita úložného priestoru, potešila by výkonnejšia čipová súprava

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Tab S7 FE 5G S Pen tablet samsung Samsung Galaxy

2 komentáre

Chcela som kombináciu tabletu a telefónu na doma, tak som siahla po Poco X3 6gb/128gb za dve stovky od xiaomi 6,67'' reakcia na: Samsung Tab S7 FE 5G -tablet s veľkým displejom a stylusom na prácu aj zábavu

29.11.2021 16:11
Chcela som kombináciu tabletu a telefónu na doma, tak som siahla po Poco X3 6gb/128gb za dve stovky od xiaomi 6,67'', myslím že postačí ako polo tablet aj telefón na domáce browsovanie aj telefonovanie. 650€ za samsung? To nedám. Radšej takto Xiaomi Poco X3 Pro za 220€ 6,67 palca a Vianoce mám vybavené.
Reagovať

RE: Veru, má snapdragon860 :) reakcia na: Chcela som kombináciu tabletu a telefónu na doma, tak som siahla po Poco X3 6gb/128gb za dve stovky od xiaomi 6,67''

29.11.2021 16:11
Veru, má snapdragon860 :) 8 jadier, so 6gb ramky šlape plynule a má aj dosť priestoru 128gb na ukladanie fotiek, má 48mpx kameru s quad pixel, čo je super a aj nočný režim s mäkšími farbami na fotenie. Dobrá kúpa, za dve stovky výkonnejší tableto mobil nezoženieš...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať