SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Sensorium Festival 2019

Tlačové správy
0

Sensorium je medzinárodný festival digitálneho umenia a kultúry v Bratislave. Témou štvrtého ročníka je Rozšírená myseľ, ktorá na jednej strane skúma technológie ako rozšírenie ľudského kreatívneho potenciálu a na strane druhej rozšírenie človeka v kontexte jeho tela a prostredia v ktorom sa nachádza. Tému budú z rôznych uhľov adresovať prednášky, diskusie, predstavenia a inštalácie. Centrálnym hubom podujatia bude Pistoriho Palác a City Stage na námestí SNP kde je program prepojený s Bratislava Design Weekom. Inštalácie nájdete na Filozofickej Fakulte UK, Hodžovom námestí a v Pistoriho Paláci.

Prednášky
*highlight*Elliot Woods - Kimchi and Chips (KOR/UK) je zakladateľom slávneho kórejského multimediálneho štúdia Kimchi & Chips. Tvorí fascinujúce veľkoplošné inštalácie, ktoré napríklad vykresľujú hmatateľné obrazy slnka zo slnečného svetla, pary a 600 kalibrovaných projektorových lúčov. Štúdio získalo ocenenie Ars Electronica za význam pre pole mediálneho umenia. (8.6. - 16.40, Pistoriho Palác)

Stefanie Posavec (UK) je londýnska dizajnérka ktorej obľúbeným kreatívnym materiálom sú dáta. Jej projekt Dear Data v spolupráci s Giorgiou Lupi, ročný proces posielania pohľadníc vizualizujúcich rôzne časti života dizajnérok, zožal svetový úspech. Stefanie vystavuje vo svetových galériách vrátane MoMA (New York) či Centre Pompidou (Paríž). (7.6. - 17.00, Pistoriho Palác)

Christopher Csíkszentmihályi (PT/USA) je umelcom, technológom a dizajnérom zaoberajúcim sa interakciou medzi človekom a strojom. Založil Centrum pre budúce občianske médiá na svetovej univerzite Massachusetts Institute of Technology (MIT), ktoré vyvíja technológie budúcnosti pre občanov. Aktuálne pôsobí na Madeira Interactive Technologies Institute. (8.6. - 10:00, Pistoriho Palác)

Aleksandra Przegalińska (PL) je filozofka, odborníčka na futurológiu a AI. Skúma takzvané “wearable” technológie a dôsledky zavedenia umelých bytostí a systémov do spoločenskej a profesionálnej sféry. (7.6. - 17.00 - Pistoriho Palác)

George Profenza (UK) sa zaujíma o to, ako sa umenie, dizajn a technológie prelínajú a vytvárajú unikátne diela. Na dennej báze sa venuje tvorbe nemožného v štúdiu Hirsch & Mann, premosťujúc víziu dizajnérov s realitou inžinierov. Štúdio tvorí interaktívne zážitky a priestory pre podujatia, videoklipy a klientov ako Google. (8.6. - 11.50 - Pistoriho Palác)

Inštalácie
*highlight* Πton - Cod.Act -  πTon spája to najlepšie zo sveta veľkoplošných kinetických inštalácii a tzv. sound artu. Nadrozmerné elastické teleso v reálnom čase reaguje na ľudský hlas formovaním a deformovaním sa a tak rozkmitáva úvahy nad čoraz užšími hranicami medzi človekom, strojom a umelou inteligenciou. (7.6. - 9.6. - Rôzne časy - Pozor rezervácia potrebná! - Filozofická Fakulta UK, Átrium, Gondova 2, Bratislava)

The Inflovable Machine - Mónica Rikić: Je to interaktívne umelecké dielo založené na koncepte lásky a predstavuje jej tri etapy. Ide o kolaboratívny hudobný (ná)stroj ktorý sa prostredníctvom interakcie rozoznie a rozpohybuje. Táto inštalácia bola špeciálne vytvorená pre Sensorium Festival 2019. (7.6. - 9.6. - Hodžovo námestie)

Écal
Prestížna švajčiarska univerzita écal prinesie na festival projekty štyroch svojich absolventov. Sú nimi hravé inštalácie ale aj konceptuálne dizajny pre každodenný život.

Performance program
6.6. - A4 - Sensorium Special - Štvrtok: Everywhen

Sensorium v spolupráci s A4 vo štvrtok 6. júna predstaví autorskú intermediálna performance s originálnou 3D animácia o neustálej rotácii dejín, v réžii tria Ferienčíková, Júdová, Timpau.

7.6. - A4 - Sensorium Noc - Piatok: Jonathan Reus - iMac Music, Fero Kiraly

Zvuková neuro-chirurgia v priamom prenose: oceňovaný americký umelec Jonathan Reus predstaví projekt iMac Music. Ozvučený skalpel sa hrabe v “hlavách” vintage iMac počítačov a moduluje procesy s výsledkom senzibilnej audio-vizuálnej performance.

8.6. - FUGA - Sensorium Noc - Sobota: Evitceles, Stix, Isama Zing ai.
Futuristická elektronika projektu Evitceles je pozoruhodným javom Bulharskej scény. V klube FUGA predstaví Evitceles ruka v ruke s domácim umelcom Borisom Vitázkom audiovizuálnu meditácia na tému rozpúšťania fyzikality v digitálnom priestore. Sekunduje domáci projekt Isama Zing, o ktorom The Independent píše ako o “jednej z najpohlcujúcejších produkcii”.

City Stage
Na City Stage pred Starou tržnicou sa cez víkend 8-9. júna vystriedajú hostia z rôznych oblastí digitálnej kultúry - od umenia, dizajnu až po aktivizmus. V rámci zvukovej prechádzky FLUKS, od nemeckého umelca Jan Phillip Leys-a budú môcť návštevníci zažiť, aké by to bolo keby sme vnímali priestor pomocou zvuku. Performance Weather Thingy od absolventa univerzity écal Adriena Kaesera, bude na modifikáciu zvuku využívať aktuálne počasie.

O tom ako chrániť digitálne prostredie od neprávd a trollov budú diskutovať spoluautori online projektu Checkbot.sk Juraj Smatana, Peter Jančarík a novinárka Zuzana Hanzelová. Ďalšími hosťami budú Boris Vitázek, Jozef Vasko (Fablab), Zuzana Zmatek, Matej Dubiš. O digitálnej architektúre porozprávajú Ján Pernecký, Viliam Zajíček, Roman Hajtmanek, Tomáš Tholt a Jiři Vitek. City Stage vznikol vďaka spolupráci s Bratislava Design Week a Bratislavským kultúrnym letom.

Workshop (9.6. - 10:00 - 18:00 - Goeteho Inštitút)

AI pre rozšírenú kreativitu - Cristóbal Valenzuela (USA)

Počas jednodňového workshopu Cristóbal Valenzuela umožní nahliadnuť do možností nástroja Runway, vďaka ktorému je jednoduché a intuitívne využívať komplexné technológie ako je umelá inteligencia alebo strojové učenie pre kreatívne účely dizajnérom, umelcom a ľuďom pracujúcim s médiami.

Sensorium Festival 2019

Všetky autorove články
festival Sensorium podujatie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať