SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Sigma 28mm F1.4 DG HS M Art pre Canon / Mierne širokouhlý objektív s vynikajúcou kresbou

0

Prvý dojem z tohto vysoko svetelného objektívu je vďaka robustnej kovovej konštrukcii veľmi priaznivý. Ešte viac ho umocňuje slnečná clona s pogumovaným povrchom a poistkou proti uvoľneniu. Optickú sústavu tvorí 17 šošoviek v 12 skupinách, čo sa prejavilo aj na hmotnosti. Z môjho pohľadu pozitívne, fotografi zvyknutí na fotenie momentiek z ruky môžu mať na to, samozrejme, iný názor. Ohnisková vzdialenosť 28 mm naznačuje primárne oblasti použitia. Je to fotenie krajiny, architektúry, rôzne spoločenské udalosti, ako sú svadby či rodinné oslavy, ale aj street foto či fotenie na výletoch. Ako je v produktovej rodine Sigma Art dobrým zvykom, objektív je odolný proti prachu aj postriekaniu vodou a na prednej šošovke je povlak odpudzujúci vodu.

Objektív som testoval na full frame bezzrkadlovke Canon EOS R s redukciou EF na RF bajonet. Automatické zaostrovanie je pomerne rýchle, pri tomto ohnisku postačujúce aj na nakrúcanie videí. Tu oceníte technológiu HSM (Hyper Sonic Motor), vďaka ktorej má mechanizmus zaostrovania, ktoré sa realizuje posunom vnútorných optických členov, veľmi tichý chod. Ovládací prstenec manuálneho zaostrovania je široký, ryhovaný, príjemne pogumovaný a má primerane tuhý chod. Fotograf a hlavne kameraman ocení stupnicu, na ktorej vidí pásmo ostrosti pre aktuálne zaostrenú vzdialenosť podľa nastavenej clony. Na stupnici sú však po stranách stredovej rysky len dve hodnoty clony f/8 a f/16, navyše blízko seba. Nechýba prepínač medzi automatickým a manuálnym zaostrením.

Optická konštrukcia obsahuje aj šošovky s nízkou disperziou SLD a FLD šošovky vyrobené z materiálu s optickými vlastnosťami fluoritu, ktoré účinne kompenzujú chromatickú aberáciu objektívu a čiastočne aj sférické skreslenie. Clona má 9 lamiel, takže vytvára takmer dokonalý kruhový otvor. Bokeh hodnotím ako veľmi estetický, či už v prípade medovo rozmazaných plôch, alebo podania bodových svetelných zdrojov. V záujme zachovania primeranej hmotnosti a zrejme aj prijateľnej ceny objektív nemá optickú stabilizáciu. Vzhľadom na vysokú svetelnosť a krátke ohnisko to v drvivej väčšine prípadov neprekáža. Osobne v prípade limitovaného rozpočtu pri výbere objektívu vždy uprednostním vyššiu svetelnosť pred stabilizátorom. Ten eliminuje len chvenie rúk, ale ak sa pohne fotografovaný objekt, nie je vám to pri dlhšom čase expozície nič platné. Keď už je reč o cene a svetelnosti, žiadny fotograf si nekupuje vysoko svetelný objektív na to, aby ho na dosiahnutie adekvátnej ostrosti musel o dve čísla pricloniť. Samozrejme, aj tento objektív má maximálnu ostrosť, tak­zvané zlaté oko, niekde okolo clony f/2,8, ale je konštruovaný tak, aby poskytoval ostrosť kresby dostatočnú aj pre snímače s rozlíšením 40 Mpx a vyšším v rozsahu clonových čísel f/1,4 až f/8. Pri vyššom zaclonení už vstupuje do hry difrakcia.

Počas testovania som fotil jedno spoločenské stretnutie v útulnom prítmí reštaurácie. Pri záberoch „na plnú dieru“ čiže pri úplne odclonenom objektíve som sa spočiatku bál, či vyjde kreatívny zámer s veľmi úzkym pásmom ostrosti, napríklad vybrať jednu osobu v strede skupinky sediacej za stolom, ale po skontrolovaní záberov som bol maximálne spokojný. Tandem bezzrkadlovka – testovaný objektív zaostril vždy presne.

„Svetelný objektív s vynikajúcou ostrou kresbou v celom rozsahu clonových čísel na fotenie krajiny, architektúry, svadieb, reportáží aj na pouličnú fotografiu.“

Parametre:

• Ohnisková vzdialenosť 48 mm; svetelnosť f/1,4; zorný uhol 56,8°; konštrukcia: 17 optických členov v 12 skupinách; počet lamiel clony: 9, najmenšia clona: F/16; minimálna vzdialenosť zaostrenia 28 cm; priemer filtra 77 mm, rozmery φ 82,8 mm × 107, 7 mm; hmotnosť 870 g

• Cena: 1220 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ostrá kresba aj pri úplnom odclonení, minimálna chromatická aberácia, veľmi estetický bokeh, slnečná clona s poistkou
- Nič podstatné

Celkovo: 94 %

 

 

 

 

 »  Ľuboslav Lacko

 

Sigma Canon objektív

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať