Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Šikovná nová metóda ťažby prvkov z asteroidov používa namiesto strojov mikroorganizmy

1

Nedávny experiment uskutočnený na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) predstavuje dôležitý míľnik v úsilí dosiahnuť trvalejšiu prítomnosť ľudí vo vesmíre. Charles Cockell, profesor astrobiológie na Edinburskej univerzite, a jeho kolegovia úspešne demonštrovali prvú extrakciu ekonomicky dôležitej skupiny prvkov, známej ako prvky vzácnych zemín a používanej napr. pri výrobe mobilných telefónov či magnetov, vo vesmíre.

Ich experiment by mohol položiť základ pre „bioťažbu“ pomocou mikroorganizmov na asteroidoch na rôzne účely. Na Zemi sa mikroorganizmy používajú na ťažbu dôležitých prvkov z hornín. Cieľom tejto demonštrácie bolo zistiť, či bude rovnaký princíp fungovať v prostredí mikrogravitácie na ISS a simulovanej gravitácie Marsu, s použitím čadičovej horniny a účelovo navrhnutého miniatúrneho odstredivého bioťažobného reaktora.

SamsungM_04 Advertisement

Testovaná bola bioťažba pomocou troch druhov mikroorganizmov, pričom jeden z nich s názvom Sphingomonas desiccabilis sa ukázal rovnako efektívny vo vesmíre aj na Zemi. Ďalšou etapou bude použitie nových mikróbov a pokročilejších reaktorov, ktoré nás priblížia k možnosti vybudovania priemyslu a ťažby mimo Zeme. Výskum bol zhrnutý v článku s názvom Experiment s bioťažbou na vesmírnej stanici demonštruje extrakciu prvkov vzácnych zemín v mikrogravitácii a gravitácii Marsu, publikovanom v časopise Nature Communications.

Zdroj: digitaltrends.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

A potom reakcia na: Šikovná nová metóda ťažby prvkov z asteroidov používa namiesto strojov mikroorganizmy

21.11.2020 07:11
taký asteroid náhodou zablúdi na Zem aj s tými mikroorganizmami. Si viem predstaviť tú nekontrolovanú "ťažbu" tam, kde dopadne...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať