ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

0

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang Technological University (NTU) priniesol zaujímavý objav. Bežný spotrebný plast sa dá vystavením slnečnému žiarenie premeniť na chemikáliu, ktorá sa používa na výrobu elektrickej energie vo vodíkových palivových článkoch.

Kľúčový faktor bol nový druh fotokatalyzátora, čo je materiál, ktorý využíva energiu svetla na uskutočnenie chemických reakcií. Tím NTU použil dostupný ​​biokompatibilný kov vanád. Ten je bežne súčasťou ocele a zliatin hliníka používaných v automobiloch a lietadlách, vedci však zistili, že môže zohrávať úlohu aj pri recyklácii plastov.

Pridaním katalyzátora na báze vanádu do roztoku obsahujúceho spotrebiteľské plasty, jeho zahriatím na 85 °C a následným vystavením umelému slnečnému žiareniu bol tím schopný rozložiť kľúčové väzby v plaste za šesť dní. Konečným výsledkom tohto procesu bola premena plastu na kyselinu mravčiu. To je prirodzene sa vyskytujúce antibakteriálne činidlo a takisto najjednoduchšia kombinácia vodíka a CO2, o ktorej vieme. Mohla by sa tak použiť ako nosič kvapalného vodíka pri vozidlách s palivovými článkami.

Minulý rok vedci vo Švajčiarsku postavili prvý palivový článok na báze kyseliny mravčej. Prototypové zariadenie by mohlo ročne vyrobiť 7000 kWh elektriny s nulovými emisiami za predpokladu, že kyselina mravčia pochádza z ekologických zdrojov. Odteraz by ním mohol byť plastový odpad. Tím pokračuje vo výskume v snahe nájsť ďalšie druhy chemikálií, ktoré by sa dali vyrábať z plastového odpadu. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Solar energia elektrina veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať