SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Slovenský Tachyum má objednávku na vybudovanie systému s kapacitou 25 000-krát vyššou ako ChatGPT4

Technológie
4

Spoločnosť Tachyum dnes oznámila, že prijala prvú významnú objednávku od americkej spoločnosti na vybudovanie rozsiahleho systému postaveného na jej 5-nanometrových univerzálnych procesoroch Prodigy. Systém poskytne počítačový výkon viac ako 50 exaflopov, čo exponenciálne prevýši výpočtovú kapacitu najrýchlejších superpočítačov pre inferenciu alebo generatívnu AI, ktoré sú dnes dostupné na svete.

Prvý univerzálny procesor Prodigy je navrhnutý tak, aby vďaka svojmu špičkovému výkonu pre hyperškálovanie, vysokovýkonné výpočty a pracovné záťaže umelej inteligencie transformoval kapacitu, efektivitu a ekonomiku dátových centier. Po dokončení bude systém postavený na čipoch Prodigy poskytovať 25 000-násobný multiplikátor v porovnaní so svetovo najrýchlejším konvenčným superpočítačom, ktorý bol postavený iba tento rok, a bude dosahovať 25 000-krát väčšiu kapacitu pre AI ako modely pre ChatGPT4.

Superpočítače v kategórii “exascale” dokážu rýchlo analyzovať a spracovať obrovské objemy dát na riešenie komplexných problémov, ktoré boli predtým neriešiteľné. Čip Prodigy prekonáva tradičné “exascale” schopnosti tým, že poskytuje špičkový výkon, výrazne znižuje spotrebu energie, zlepšuje využiteľnosť serverov a priestorovú efektivitu. Exponenciálny nárast pamäte, úložného priestoru a výpočtovej kapacity čipu Prodigy umožňuje prelomové riešenia v oblasti dátových centier, pracovných záťaží AI a HPC  pre vládne projekty, výskum a akademickú sféru, podnikanie, výrobu a ďalšie odvetvia.

Ľudský mozog pozostáva z približne 100 miliárd neurónov a okolo 200 biliónov synaptických spojení. Za predpokladu alokácie niekoľkých bajtov na jedno synaptické pripojenie by to vyžadovalo 100 terabajtov pamäte. Preto bude mať systém postavený na čipoch Prodigy so stovkami petabajtov DRAM 100x viac pamäte, ako je potrebné.

Inštalácia tohto riešenia s podporou Prodigy sa začne v roku 2024 a plnú kapacitu dosiahne v roku 2025. Parametre systému, ktorý bude dodaný, sú nasledovné: 

  • 8 zettaflopov výpočtového výkonu na učenie AI pre veľké jazykové modely.

  • 16 zettaflopov pre spracovanie obrazu a videa.

  • Možnosť napasovať viac ako 100 000 modelov parametrov PALM2 530B ALEBO 25 000 modelov parametrov ChatGPT4 1.7T so základnou pamäťou a 100 000 modelov parametrov ChatGPT4 1.7T so štvornásobnou základnou DRAM.

  • Rozšíriteľná pamäť základného modelu systému.

  • Stovky petabajtov pamäte DRAM a exabajtov primárneho flash úložiska.

<>· 

Tachyum

Všetky autorove články

4 komentáre

Nikto ho nikdy nevidel reakcia na: Slovenský Tachyum má objednávku na vybudovanie systému s kapacitou 25 000-krát vyššou ako ChatGPT4

18.10.2023 15:10
Vasu picu som …..
Reagovať

Tachyumgenium reakcia na: Slovenský Tachyum má objednávku na vybudovanie systému s kapacitou 25 000-krát vyššou ako ChatGPT4

6.10.2023 09:10
Slovaci su vsade vo vesmire,nasa rec je povodna , nasahudba a narecia sunajrozmanitejsie, synaptickych spojeni mame radovo viac ako vsetci ostatni dokopy. Takze co tam po nejakom binarnom pocitaci,aj tak nam ho ti mocni a sprostejsi ukradnu. Ale prave preto potom spravime este lepsi,aby sme svetozemegulomocipanom neutierali iba zadky,ale aj oci.
Reagovať

funkčný prototyp reakcia na: Slovenský Tachyum má objednávku na vybudovanie systému s kapacitou 25 000-krát vyššou ako ChatGPT4

6.10.2023 08:10
A už má tento SCAM aj funkčný prototyp, alebo je to stále v štádiu návrhu bez jediného čipu, teda len naprogramované FPGA?
Reagovať

RE: funkčný prototyp reakcia na: funkčný prototyp

7.10.2023 20:10
To by zaujimalo aj mna. O tom supercipe pocuvame uz dlho ale nikto ho este nevidel.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať