ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Slúchadlá Creative SXFI TRIO s personalizovaným zvukom

0

Technológiu Super X-Fi (SXFI), ktorá pri generovaní priestorového zvuku berie do úvahy aj tvar zvukovodov a hlavy sme už predstavili pri recenzovaní iných slúchadiel tejto značky. Prvýkrát mám možnosť testovať SXFI na slúchadlách so štupľami. 

Slúchadlá sa k počítaču, tabletu, či smartfónu pripájajú cez USB-C konektor, takže do slúchadiel prichádzajú zvukové dáta v digitálnej forme a na analógový signál ich prevádza elektronika slúchadiel. Kábel je zosilnený a opletený, aby mal vyššiu pevnosť a odolnosť, ale aby zostal ohybný. Signálový procesor s implementovanou technológiou Super X-Fi je v module  s ovládacími tlačidlami.  

Prívlastok TRIO v názve naznačuje, že slúchadlá majú až tri akustické meniče. Dva pre výšky a stredy a tretí, ktorý má membránu z biocelulózy pre basy.

O kvalite zvuku svedčí frekvenčný rozsah 8 Hz – 30 kHz, odstup signálu od šumu 100 dB a intermodulačné skreslenie 008%. Aj mikrofón je veľmi kvalitný, čo oceníte v súčasnej situácii home office a dištančného vzdelávania. Stačí si predstaviť dvoch, alebo troch súrodencov v detskej izbe, ako cez videočet komunikujú s učiteľmi. Bez slúchadiel s mikrofónom by to jednoducho nešlo.  Konštruktéri a dizajnéri počítali s dlhším nosením, preto sa slúchadlá dodávajú so 6-timi pármi silikónových koncoviek rôznej veľkosti, aby ste si mohli slúchadlá čo najlepšie prispôsobiť. Zvuk môžete personalizovať pomocou ekvalizéra.

Najzaujímavejšiu črtu – technológiu Super X-Fi sme si nechali nakoniec. Jej idea vychádza z toho, že hudobné nahrávky sú nahrávané a mixované tak aby poskytli maximálny zážitok pri klasickom počúvaní cez dva stereofónne reproduktory. Ak takúto nahrávku počúvate cez slúchadlá, znie trochu inak. Preto niektoré slúchadlá, prípadne slúchadlové zosilňovače majú implementované prispôsobenie zvuku pre reprodukciu cez mušle. V Creative túto technológiu ešte vylepšili tým, že do úvahy berú aj anatomické rysy poslucháča. Preto sú priestorové atribúty reprodukcie hudby, ale aj filmov oveľa vernejšie a zvuk je plastickejší.  

Pri konfigurácii si v mobilnej aplikácii SXFI Control, ktorá je k dispozícii pre Android aj iOS si fotoaparátom smartfónu odfotíte tvár a obidve uši. Tvár a následne ucho je podľa pokynov v aplikácii potrebné umiestniť tak aby boli na naznačenom mieste a záber sa automaticky zosníma. Zvládnete to aj sami pri zrkadle. Takýmto spôsobom sa získajú údaje o priestorovej dispozícii tvaru zvukovodov. Následne sa tieto údaje spracujú a vytvorí sa váš osobný profil. Ten sa potom cez USB kábel prenesie do slúchadiel. Zvukový profil sa potom použije pri reprodukcii zvuku v SXFI móde tak, aby signálovým procesorom upravený zvuk vytvoril čo najlepší akustický a priestorový dojem. V tomto móde počúvate personalizovaný zvuk vygenerovaný na základe jedinečnosti akustickej sústavy zvukovodov poslucháča.

Pre slúchadlá s mušľami obklopujúcimi uši sa to zdá byť ako tak logické, ale načo je potrebné brať do úvahy tvar vonkajšieho ucha, keď štuple slúchadiel Creative SXFI TRIO sú zasunuté priamo v zvukovodoch a tvar ucha sa pri reprodukci nijako neuplatní. A práve v zvýraznenej vete je celá pointa. Pri počúvaní zo slúchadiel sa tvar ucha sa pri reprodukcii nijako neuplatní, ale mal by sa, pretože sme na to zvyknutí a takto počúvame hudbu napríklad na koncertoch, alebo ak počúvame priestorový zvuk z piatich, či siedmych reproduktorov domáceho kina. Zvuk v priestore vnímame jednak na základe oneskorenia medzi tým, ako zdroje zvuku počujeme ľavým a pravým uchom a taktiež je zvuk usmernený tvarom vonkajšieho ucha. Zjednodušene povedané technológia SXFI aj u štupľových slúchadiel vracia do hry aj tvar hlavy a uší, ktorý by sa inak pri počúvaní cez tieto slúchadlá neuplatnil.  

Obohatenie zvuku o personalizovaný priestorový profil v móde SXFI vám v niektorých žánroch navodí dojem, ako keby ste boli priamo na scéne medzi účinkujúcimi, alebo v centre deja filmu. V prípade filmov, videí a hier vás plastický priestorový zvuk nepochybne nadchne. U hudby vás nový zvukový aranžmán určite zaujme, hlavne u skladieb, ktoré dobre poznáte. Niekedy sa vám bude zdať reprodukcia lepšia, inokedy zasa možno trochu zvláštna. Kvalitná, plastická, ale iná, než na akú ste zvyknutí.  

Verdikt: Slúchadlá s výborným zvukom a možnosťou personalizácie priestorovej reprodukcie. 

Technické parametre: Frekvenčný rozsah: 8 Hz – 30 kHz;  odstup signál/šumu 100 dB, intermodulačné skreslenie 008%. Cena 129 eur

+ kvalitný zvuk, prijemné nosenie, atraktívny dizajn, výborné priestorové podanie SXFI pre niektoré žánre, podľa vkusu 

- pre niektoré hudobné žánre je lepšie SXFI vypnúť

Hodnotenie 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Creative SXFI TRIO Super X-Fi SXFI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať