Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

RECENZIE: Sony Xperia X

1

» Pri pohľade na hornú stranu vás určite zaujme odolné sklo displeja, jemne zaoblené po celom obvode. Sony túto dizajnovú črtu označuje ako 2,5D. Navyše sklo je oddelené od displeja, takže po jeho prasknutí je veľká pravdepodobnosť, že displej zostane nepoškodený a oprava sa nepredraží.  Uhlopriečka 5 palcov naprieč celým produktovým radom v praxi znamená pohodlné ovládanie jednou rukou. Zaoblené sú aj bočné steny, čo prispieva k príjemnému držaniu. Čítačka odtlačkov prstov je integrovaná do povrchu oválneho tlačidla na zapnutie/vypnutie na pravom boku, čo je vynikajúca poloha pre palec pravej ruky. Spoľahlivosť čítačky je vysoká, v našom prípade stopercentná, a to aj pri nakrémovaných ženských rukách či zdravo ušpinených rukách domáceho majstra.  Pod snímačom je kolískové tlačidlo na reguláciu hlasitosti a hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu s dvoma polohami. Slot na micro SD a SIM kartu na ľavom boku sa vďaka konštrukcii s miniatúrnymi čapmi v mieste pripojenia ku krycej časti dá pohodlne vybrať nechtom bez obligátneho hrotu, ktorý používajú iní výrobcovia. Kontaktný bod NFC je umiestnený veľmi prakticky v ľavej časti horného okraja displeja.

Displej a zvuk

Uhlopriečka 5 palcov umožnila využiť rozlíšenie full HD, zobrazenie farieb je verné a vyzdvihujeme predovšetkým výborný kontrast. Nižšie, ale stále dostatočné rozlíšenie displeja sa priaznivo podpísalo na spotrebe telefónu a aj grafický čip stíha viac fps, takže sa zahráte aj náročnejšie hry. Zvuk vyžarovaný cez pomerne malé štrbiny pri hornom a dolnom okraji displeja je pri orientácii na šírku stereofónny. Kvalita je lepšia, než by ste vzhľadom na veľkosť štrbín očakávali, a na slúchadlovom výstupe si plne zaslúži označenie Hi Res audio. S primerane kvalitnými slúchadlami a, samozrej­me, hudbou s 24-bitovým vzorkovaním zistíte, že Sony nezaprie tradíciu lídra v oblasti prenosných digitálnych walkmanov. Kvalitu zvukového výstupu sme testovali s použitím slúchadiel Creative Aurvana Live!.

Hardvér a výkon

Procesor Qualcomm Snapdragon 650 je novinka vyššej strednej triedy.  Aplikácie aj hry bežia plynulo, takže systém je pre náročného používateľa, prípadne stredne náročného hráča veľmi dobre vyladený. Tam, kde nestačia štyri úsporné jadrá taktované na 1,2 GHz, pridajú sa ďalšie dve s taktom 1,8 GHz. Grafiku v pohode zvláda GPU Adreno 510. Na tretí deň testovania sme mohli zodpovedne potvrdiť aj dvojdňovú výdrž batérie s kapacitou 2620 mAh. Prvé dva dni bol telefón intenzívne testovaný v benchmarkoch, hrách, stále sme fotili a nakrúcali video, takže záťaž bola enormná, navyše sme chceli batériu vybiť a vyskúšať adaptívne nabíjanie Qnovo. Aj tak sme však na jedno nabitie vydržali celú pracovnú zmenu. Vráťme sa k nabíjaniu. Konektor zostal micro USB. Použili sme nabíjačku z tab­letu s meracím káblom podľa štandardu. Najskôr sa telefón nabíjal do plnej kapacity prúdom 1,6 A, následne sa prúd znížil na 0,1 A a po 10 minútach takéhoto režimu sa nabíjanie úplne prerušilo, takže ak v noci necháte pripojenú nabíjačku, prebíjanie batérie nehrozí. K vyššej životnosti batérie významne prispejú aj dvojdňové nabíjacie cykly. Sony deklaruje, že 10 minút nabíjania stačí na 5,5 hodiny bežnej prevádzky.   

Kvalitné fotoaparáty

Už prvé pokusy s 23-megapixelovým foto­aparátom novej Xperie X naznačili, že výrobca tentoraz hľadal inšpirácie na zlepšenie fotoaparátov radu X vnútri firmy, teda u tímu vyvíjajúceho produkty radu α. Perfektný zaostrovací systém s latenciou 0,03 s umožňuje bez problémov fotografovať aj dynamické scény a zaostrovať v nich na vybraný pohybujúci sa objekt. Sledovanie objektu prediktívnym ­hybridným autofókusom funguje perfektne. Vyskúšali sme si to už na tlačovej konferencii s dvoma malými mechanickými hračkami rôznej farby, chaoticky sa pohybujúcimi v plytkej škatuli. Vybraný objekt bol stále vo fókuse zaostrenia – vizuálne označený rámikom. Samozrejme, hračky sme snímali z ostrého uhla tak, aby sa pri pohybe vzďaľovali a približovali. Rovnako dobre si zaostrovanie poradilo s dvoma neposednými psíkmi a nakoniec prišiel naj­náročnejší test – tanec na rodinnej oslave. ­Obrazový procesor sa na základe analýzy doterajšieho pohybu sledovaného objektu snaží predikovať, kam sa objekt aj pri zdanlivo neprehľadnej scéne s tanečníkmi a deťmi pohne, a teda kam treba zaostriť. Ocenia to aj tí, ktorí často fotia šport a iné dynamické činnosti. ­Širokouhlý objektív aj napriek vysokej svetelnosti f/2 má vo väčšej vzdialenosti už pomerne veľké pásmo ostrosti. Rýchly nábeh fotoaparátu pod 0,6 s však oceníte vždy. Ak si nastavíte režim „spustiť a snímať“, po stlačení tlačidla fotoaparátu na doraz sa najskôr zaostrí, exponuje, až potom sa rozsvieti obrazovka, takže za 0,6 s máte nielen nábeh foto­aparátu, ale aj prvý záber. To je záruka, že vám nič zaujímavé ­neunikne. Rozlíšenie predného fotoaparátu je 13 Mpx a snímky sú ostré a bez šumu. Pre zaujímavosť, pri „svojke“ v sále príjemne osvetlenej žiarovkami si automatika pri svetelnosti objektívu f/2 a expozičnom čase 1/30 s nastavila ISO 800, preto tá absencia šumu. Kresba objektívu je mäkká a proporcie tvárí bez vplyvu perspektívy. 

PARAMETRE:

Procesor: Qualcomm Snapdragon 650 (MSM8956), jadrá: 2× 1,8 GHz, 4× 1,2 GHz
Pamäť: 3 GB RAM, 32 GB SSD, micro SD do 200 GB
Displej: 5" Triluminos, full HD 1080 × 1920 (441 ppi)
Fotoaparát: hlavný 23 Mpx, autofókus, blesk, predný 13 Mpx
Siete: GSM/HSPA/LTE
Konektivita: NFC, BT 4.2, Wi-Fi 11 a/b/g/n/ac, SISO
Operačný systém: Android 6.0.1 Marshmallow
Batéria: 2620 mAh, nevymeniteľná
Rozmery: 143 × 69 × 7,7 mm
Hmotnosť: 152 g
AnTuTu benchmark skóre: 76 889
Cena: 619 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci fotoaparát, dobre čitateľný displej, elegantný a ergonomický dizajn 
- Nie je vodovzdorný

HODNOTENIE:

Dizajn: 90%
Výkon: 90%
Funkcionalita: 90%
Celkovo: 90%

VERDIKT:

Kvalita displeja je vďaka technológii Triluminos vynikajúca a obidva spomínané parametre boli citlivo vybrané s ohľadom na plynulosť a svižnosť používania aplikácií pri vysokej výdrži na batériu. Vysoký výkon potrebujete málokedy, ale výdrž na batériu každý (pardon, každý druhý) deň. Najviac nás zaujal veľmi kvalitný fotoaparát s prediktívnym hybridným autofókusom.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
sony Xperia

1 komentár

haha reakcia na: Sony Xperia X

13.6.2016 16:06
Bez 4K videa.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať