SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Šošovky budúcnosti: Po dvojitom žmurknutí vám urobia zoom

1

Vedcom z University of California San Diego sa podarilo premeniť sci-fi v realitu. Zmerali elektrookulografické (EOG) signály, generované pri špecifických pohyboch oka (hore, dole, vľavo, vpravo, žmurknutie). S použitím týchto poznatkov vytvorili jemné šošovky, ktoré priamo reagujú na vzniknuté elektrické impulzy. Prelomová šošovka je schopná meniť svoju ohniskovú vzdialenosť v závislosti od generovaného signálu. Šošovka tak skutočne priblíži obraz „v mihu oka“.

Zaujímavé je, že šošovka reaguje, aj pokiaľ je nasadená na oku nevidiaceho. Týmto sa len potvrdzuje, že správanie šošovky nie je podmienené tým, či človek vidí alebo nie, ale ide práve o spomínané elektrické impulzy vzniknuté špecifickými pohybmi. Výskumníci veria, že táto inovácia by mohla byť využívaná vo vizuálnych protézach, nastaviteľných okuliaroch a diaľkovo ovládanej robotike budúcnosti.

Zdroj: cnet.com.

Redakcia

Všetky autorove články
šošovka clovek technika veda vyskum

1 komentár

Pre koho? reakcia na: Šošovky budúcnosti: Po dvojitom žmurknutí vám urobia zoom

30.7.2019 18:07
Publikovaný článok hovorí o správnom využití pre bežných ľudí. Skutočnosť je taká, že každá vymoženosť čo uzrie svetlo sveta najprv využije armáda až potom bežný človek. Aj tu platí pravidlo štát to nezaplatí ale daňoví poplatníci.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať