SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Správa e-mobility môže byť aj jednoduchá. A generovať firme úspory

0

Špeciálny projekt

Predstavte si situáciu: zamestnanec jazdí na služobnom elektromobile. Cez noc ho nabíja doma, pričom využíva energiu, ktorú cez deň získal zo solárnych panelov na svojej streche. Ráno príde do práce a auto v garáži pripojí na firemný wallbox. Neskôr odchádza na stretnutie do vzdialeného mesta. Počas schôdzky si auto nabíja v komerčnej nabíjacej stanici. Ako všetky tieto náklady presne premietnuť do firemných systémov?

Nemecká Coneva prišla s platformou, ktorá podnikom pomáha s efektívnym riadením energetických zdrojov. K tomu prispievajú aj alternatívne spôsoby dopravy – bezemisné a nízkoemisné vozidlá sú pre mnohé firmy znakom ich spoločenskej zodpovednosti. Ceny fosílnych palív z nich navyše robia stále väčšie lákadlo aj pre slovenské podniky. Počet (nielen fleet) vozidiel na batérie či plug-in hybridov na Slovensku každoročne rastie.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Prepojenie so systémami SAP

Pre to, aby spoločnosti dokázali elektromobilitu do svojho mixu udržateľnosti účinne zapojiť a zároveň vedeli prepojiť celý systém so štandardnými podnikovými procesmi, využíva Coneva existujúce riešenie od spoločnosti SAP. „Neustále sa snažíme o nulové emisie a dekarbonizáciu. Prepojili sme preto riešenie SAP E-mobility s inteligentnými funkciami energetického manažmentu od Conevy,“ hovorí Jochen Schneider, výkonný riaditeľ spoločnosti Coneva GmbH. „Pomáhame tak firmám naplno využiť nimi vyprodukovanú elektrinu a prispôsobiť ju vlastnej spotrebe. Dokážu tak na energiách ušetriť a tú zvyškovú navyše predávať,“ dodáva.

Coneva sa totiž zaoberá energetickým manažmentom s využitím udržateľných a obnoviteľných zdrojov. Zákazníkom umožňuje optimalizovať spotrebu energie tak, aby naplno pokrývala ich potreby a pochádzala zároveň zo zdrojov, ktoré sú v danom momente najvýhodnejšie. A to práve vďaka integrácii systémov Coneva a SAP. Svoju existujúcu alebo plánovanú nabíjaciu infraštruktúru prepoja s nástrojmi riadenia energetických zdrojov od Conevy a zároveň so svojimi SAP systémami.

Výsledkom je jednotné riešenie, ktoré sa postará o všetko – od zaistenia najlacnejšej elektriny až po presné vyúčtovanie na každého zamestnanca. Bez ohľadu na typ vozidla, wallbox či nabíjačku - celá komunikácia prebieha hladko a bez potreby robiť čokoľvek navyše. Riešenie využíva rámec OCPP 1.6. „Ponúkame produkt, ktorý funguje nezávisle od výrobcov, je extrémne flexibilný, škálovateľný a prispôsobuje sa požiadavkám zákazníkov,“ hovorí Jochen Schneider.

Ušetria pätinu poplatkov za siete

Riešenie pomáha firmám lepšie zužitkovať aj verejné a čiastočne verejné nabíjacie stanice a optimalizovať ich využitie. „Platí to napríklad pre firemné flotily elektrických vozidiel, ktoré dopĺňajú energiu na rôznych miestach – v pobočkách, u zamestnancov doma alebo v komerčných nabíjačkách. V týchto scenároch hrajú kľúčovú rolu zložité účtovacie procesy. Vďaka integrácii s riešením SAP E-mobility ich teraz možno jednoducho od začiatku až do konca priradiť do hodnotového reťazca,“ hovorí Martin Ferenec, generálny riaditeľ SAP Slovensko.

Výsledkom prepojenia SAP a Coneva systémov a z neho vyplývajúceho smart nabíjania a využívania decentralizovaných zdrojov je výrazné zníženie spotreby energie a nákladov na infraštruktúru. Odhaduje sa, že firmy dokážu ušetriť až pätinu poplatkov za využívanie siete len vďaka inteligentnému časovaniu a tomu, že sa vyhnú energetickým špičkám. Využitie existujúcej infraštruktúry na nabíjanie elektrických vozidiel umožní skresanie nákladov o ďalších 30 percent. Zapojením udržateľných zdrojov do svojho energetického mixu navyše firmy spravia výrazný krok k zníženiu svojej uhlíkovej stopy.

Zobrazit Galériu

SAP Slovensko

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať