ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Stredoeurópske finále FLL: Mladí nadšenci robotiky opäť potvrdili svoj talent

0

V západonemeckom meste Aachen sa konalo prestížne stredoeurópske Finále Strednej Európy mládežníckej robotickej súťaže First Lego League. Najlepším slovenským tímom boli mladí košickí nadšenci robotiky z tímu TalentumSAP skončili  v konkurencii 26 tímov so siedmych krajín rámci stredoeurópskeho finále súťaže FIRST LEGO League (FLL) na celkovom 5. mieste. Popri tom v kategórii Robot Design získali cenné prvé miesto a ich výskumný projekt sa umiestnil na druhom mieste. Na základe týchto výsledkov získali nomináciu na Svetový Festival FLL do Tallinu. Na stredoeurópskom finále v Aachene sa zúčastnili aj ďalší slovenský zástupcovia: tím IT-PRO-BESST z Trnavy, ktorý skončil na celkovom 9. mieste a RDS Team z Bratislavy na 23. mieste.

Tím TalentumSAP tvoria Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilián Pándy, Olivér Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta a mentor Angelika Haneszová.

"Milo nás prekvapilo prvé miesto v kategórii Robot Design a to, že v poslednom behu robota sme dokázali pokoriť slovenský rekord. V rámci silnejúcej domácej a medzinárodnej konkurencie bolo potrebné vynaložiť veľa energie, aby sme si udržali svoje pozície. Ďakujem celému tímu za cieľavedomú prácu, ktorá síce bola vyčerpávajúca ale získané ocenenia a zážitky nás nabili novou energiu, preto plánujeme pokračovať v súťaži aj v budúcom ročníku," hovorí mentorka TalentumSAP Angelika Haneszová. Výsledok jej zverencov považuje za o to cennejší, že tento rok sa v strednej Európe prihlásilo do súťaže rekordných 982 tímov detí vo veku 9 až 16 rokov.

Tímy odkiaľ
Počet
Medzinárodné školy
17
Česká republika
25
Poľsko
38
Švajčiarsko
65
Maďarsko
75
Slovensko
89
Rakúsko
99
Nemecko
574
Celkom
982

V rámci FLL sa súťaží v štyroch kategóriách – Robot Game, Robot Design, Team Work a Research Project. Košičania okrem Robot Designu odbornú porotu zaujali aj so svojim výskumným projektom, ktorý skončil na druhom mieste. Témou aktuálneho ročníka FLL je Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené. Výzvou na výskumný projekt je zlepšenie spôsobu, akým ľudia hľadajú, prevážajú, používajú alebo likvidujú vodu. Členovia tímu TalentumSAP, po konzultáciach s odborníkmi Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, skonštruoval prototyp inteligetnej vodovodnej rúry s názvom „SafeFlow”, ktorý slúži na detekciu prasklín v plastových rúrach. Skladá sa z meracieho prístroja a špeciálne upravenej rúry vybavenej odporovými vláknami. Keď dôjde k zvýšeniu odporu vo vláknach a meranie to vyhodnotí ako vznik praskliny, SafeFlow odošle SMS správu na dispečing pomocou GSM modulu. Každá vodovodná rúra má svoje jedinečné ID číslo, pomocou ktorého vie dispečer presne lokalizovať poruchu.

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
FLL robotika robot Lego

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať