PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Super optimalizovaný čip vedcov z MIT umožní navigáciu miniatúrnych dronov

Technológie
0

Výskumníci z MIT vlani navrhli malý počítačový čip, ktorý mal pomôcť pri navigácii dronov vo veľkosti včely. Teraz svoj čip zlepšili – zmenšili jeho rozmery aj spotrebu energie.

Nový počítačový čip s názvom Navion má plochu iba 20 štvorcových milimetrov a spotrebuje len 24 miliwattov energie, čo je asi jedna tisícina energie potrebnej na napájanie žiarovky. Napriek malej spotrebe je čip schopný spracovať v reálnom čase obrazy z fotoaparátu s rýchlosťou až 171 snímok za sekundu, ako aj vykonávať inerciálne merania, ktorých výsledky používa na určenie toho, kde sa nachádza v priestore.

Zníženie spotreby dosiahli vedci minimalizáciou množstva údajov, ktoré sa v danej chvíli ukladajú na čip. Optimalizovali aj spôsob, ako tieto údaje prechádzajú cez čip. Obrázky, ktoré sa dočasne ukladajú na čip, sú komprimované, takže potrebujú menej pamäte.

Redukovali sa aj niektoré výpočtové operácie, ktoré nie sú nevyhnutné. Tím tak dokázal zmenšiť pamäť čipu z predchádzajúcich 2 MB približne na 0,8 MB. Odstránením nepotrebných výpočtových cyklov sa zmenšila veľkosť a spotreba čipov a zvýšila sa rýchlosť spracovania úloh.

Takýto čip pomôže nanodronom pri navigácii najmä na  vzdialených alebo nedostupných miestach, kde nie sú k dispozícii satelitné údaje o polohe. Okrem toho sa však dá použiť v akomkoľvek malom robotickom zariadení, ktoré potrebuje navigovať po dlhší čas pri obmedzenom napájaní.

Mohli by ho využívať zariadenia ľahšie ako vzduch, ako sú meteorologické balóny, ktoré musia vydržať celé mesiace s jednou batériou. Uplatnenie by mohol nájsť aj v inteligentných pilulkách, ktoré treba po prehltnutí riadiť  v tele použitím veľmi malej batérie, aby sa neprehrievali.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Drone robot stroj doprava veda vyskum MIT pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať