ACER_112023 ACER_112023 ACER_112023

Surf na báze rias je pevnejší ako bežné penové dosky

1

Polyuretánové surfovacie dosky sú problém. Podľa Kalifornskej univerzity v Berkeley môže jedna doska na surfovanie vytvoriť 0,17 metrických ton oxidu uhličitého (CO2) počas výrobného procesu a až 0,27 metrických ton počas svojho životného cyklu. Pritom jeden surfer môže za rok spotrebovať až niekoľko takýchto dosiek. Nadmerné emisie uhlíka vedú ku globálnemu ničeniu klímy. V dôsledku toho sa konštruktéri surfov rozhodujú pre ekologické alternatívy k tradičnému procesu výroby penových surfov s použitím epoxidovej živice.

Príkladom inovácie sú aj dosky Paradoxal Surfboards z upcyklovaných rias sargassum, ktoré vytvoril dizajnér Jérémy Lucas vo Francúzsku. Surfy Paradoxal sú navrhnuté s použitím upcyklovaných rias zozbieraných priamo z pláže Ris v Španielsku. Ich štruktúra a dizajn sú inšpirované tvarom voštinových nanoštruktúr v samotných riasach. Jérémy Lucas a tím Paradoxal sa dostali na mikroskopickú úroveň a zistili, že riasy sargassum majú tvar podobný surfovacím doskám, a tak sa zrodil dizajn dosiek Paradoxal Surfboard.

SAMSUNG 09 Advertisement

Pravda, surf nie je celý vyrobený z rias. Je vytvorený pomocou procesu 3D tlače, ktorý kombinuje termoplasty, termosetové materiály a vlákna z biosurovín. Pomocou tejto zmesi materiálov dokáže spoločnosť Paradoxal vytvoriť jedinečne tvarované konštrukcie, ktoré sú v určitých oblastiach vystužené, vďaka čomu je celá konštrukcia odolnejšia proti namáhaniu v oceáne. Priesvitná vrstvená konštrukcia a kruhová mriežková štruktúra vyzerajú nádherne na priamom svetle.

Kruhové štruktúry, ktoré dodávajú doske zvýšenú pevnosť, pretože sa môžu ohýbať, sú hlavnou výhodou 3D tlače. Podobné štruktúry sa pri práci s polyuretánovou penou nedajú jednoducho vytvoriť a 3D tlač dosky s takouto konštrukciou je potenciálne ešte výhodnejšia, keď si uvedomíme, že jej celková životnosť je pravdepodobne oveľa dlhšia. Zatiaľ nevedno, kedy budú dosky Paradoxal Surfboards komerčne dostupné a za akú maloobchodnú cenu budú k dispozícii. Spoločnosť Paradoxal ich však chce uviesť na trh v obmedzenom množstve ešte tento rok.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

primitivny HubinskySLackom reakcia na: Surf na báze rias je pevnejší ako bežné penové dosky

27.10.2023 10:10
primitivny HubinskySLackom
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať