SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Súťaž SYGA vyhral projekt elektrického skútra. Cenu PC Revue vyhrala automatická balička bryndze

0

Minulý týždeň sa na pôde Žilinskej univerzite v Žiline uskutočnil už 16. ročník celoslovenskej súťaže mladých elektrotechnikov SYGA (Siemens Young Generation Award). Úlohou študentov je pripraviť za odbornej pomoci svojho konzultanta aplikácie, ktoré zautomatizujú procesy v priemysle, vo výrobe ale aj v bežnom živote. Zároveň by tieto aplikácie mali v budúcnosti slúžiť na skvalitnenie vyučovacieho procesu. 

Študenti pod vedením pedagóga Jozefa Maceja navrhli a zostrojili kompletnú elektroniku skútra, vrátane merača rýchlosti, smeroviek, tlmených, diaľkových a brzdových svetiel či klaksóna. Autori víťaznej práce zaexperimentovali použitím riadiaceho systému, ktorý by mohol byť použiteľný aj v skutočnej premávke. Skúter umožňuje nastaviť dva režimy jazdy, diagnostikuje poruchové stavy meraním teploty motora a akumulátora a cez webovú stránku umožňuje pristupovať k denníku jázd, chybovým hláseniam a servisným úkonom.

Víťazi súťaže získali riadiace systémy SIMATIC a motivačné štipendium na niektorú zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním. Pre svoju školu zároveň vyhrali počítač.

Cena magazínu PC Revue: Automatická balička bryndze
Za vytvorenie systému, ktorý dokáže automaticky baliť a ukladať bryndzu do škatúľ, získali cenu magazínu PC Revue Matej Seman a Jozef Nemčík z Technickej akadémie v Spišskej novej Vsi.

Študenti o svojom projekte povedali: „V mnohých slovenských firmách sa dnes už môžeme stretnúť s veľmi dobrou automatizáciou. A tak sme sa raz s triedou vybrali pozrieť do Kľuknavskej mliekarne. Zaujala nás nielen linka na výrobu pareníc, ale aj linka na spracovanie a balenie bryndze. Linka po páse chŕli bryndze tvaru kvádra, no jej ukladanie do škatule má na starosti zamestnanec. Premýšľali sme, ako by sa balenie dalo zautomatizovať. Nakoniec sme svoje nápady skonzultovali s naším učiteľom mechatroniky Ing. Martinom Kokoruďom. Po konzultácii sme sa rozhodli pre riešenie, kde za pomoci  PLC S7-1200 a magnetických snímačov polohujeme dva dvojčinné priamočiare pneumotory. Prvý pneumotor posúva bryndze do škatule a druhý polohuje škatuľu. Týmto sme vytvorili plne funkčný ukladač."

Cena Žilinskej univerzity: Nabíjacia stanica pre elektrobicykle
Cenu získal Tomáš Kostyánsky zo Strednej odbornej školy technickej v Rožňave s riešením pre nabíjanie elektrobicyklov zo slnečnej energie, v ktorom sa solárny panel pre zvýšenie účinnosti automaticky otáča k slnku.

Cena Matador Automation: Model vertikálneho parkovacieho systému
Ocenenie partnera tohtoročnej súťaže SYGA si odniesli Veronika Valchoňová a Jozef Košecký z Nitry. Študenti Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektrotechnickej vytvorili model inovatívneho parkovacieho systému s kapacitou 8 áut, ktorý zaberá iba 3 parkovacie miesta. Model funguje na princípe vertikálneho otáčania parkovacích plošín a ovláda sa cez dotykový panel.

Cena mesačníka ATP Journal: Diaľkovo riadený dom
Ocenenie odborného mesačníka ATP Journal získali Ivan Pohánka a Patrik Kolesár zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach. Ich návrh umožňuje na diaľku cez web riadiť rôzne súčasti domu, ako sú napríklad osvetlenie, tienenie, garážové dvere či alarm. 

Cieľom súťaže SYGA je motivovať študentov k práci s technikou a umožniť im lepšie sa pripraviť na prax, ktorá ich čaká po opustení školy. „Keďže finále súťaže sa vždy koná na pôde niektorej univerzity, ukazujeme zároveň študentom, že aj u nás máme kvalitné technické vysoké školy a že nemusia po maturite odchádzať študovať do zahraničia,“ povedal Marián Hrica, obchodný riaditeľ pre divízie Digital Factory a Process Industries and Drives spoločnosti Siemens.

Viac informácií o súťaži Siemens Young Generation Award nájdete na stránke: siemens.sk/syga.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
súťaž vysledky stroj technika elektro Siemens vzdelavanie bateria nabijanie auto motor doprava motocykel

Pridať komentár